Имаше мъж с костюм на езерата
Джапанки и сандали потрошиха туристи в Рила и Пирин. На Мальовица млад мъж е загинал, подхлъзвайки се на ръба на скала, заради неподходящи обувки, коментираха планински спасители.
Седем спасителни акции са провели само за последни две седмици, спасителите в Рила, а четири от тях са били в рамките на два дни.
“Да идеш на поход или разходка в планината през лятото, не е като да отидеш с кърпата и джапанките на морето. Иска се подготовка, от която на човек може и да зависи живота. Планината крие своите опасности и през лятото, но има хора, които подценяват това”, разказва пред „ Труд news” спасителят Мартин Джокин, който е ръководител на ПСС-Дупница. Планинската спасителна служба е една най-натоварените отряди в страната, най-вече заради големия интерес на туристите към циркуса на Седемте Рилски езера.
“Прави ни впечатление, че хората подценяват разходката в планината, тръгват с градско облекло. Виждали сме какво ли не- обути с джапанки, сандали и дори официални обувки, имахме мъж качил се на езерата с костюм. Често се обуват ежедневните маратонки, късите панталони и се тръгва”, допълва Джокин.
В горещия месец юли се оказа, че езерата са едно от най-посещаваните места.
“В събота и неделя е големия пик при нас. В съботен ден по 3 хиляди души идват на езерата, разказва ни спасителя Джокин. При толкова хора се стига и до травматизъм и напрегната работа на спасителите.
При два от случаите мъже са получили инфаркти. Единият е починал, но другият с усилията на спасителите и въздушната линейка е спасен.
“Бяхме много щастливи, че успяхме да спасим човека. Получил бе инфаркт край езерата, веднага извикахме хеликоптера, докато дойде нашите хора даваха първа помощ и в рамките на 50 минути човека бе свален до болница и спасен, разказва Джокин.
При третия случай турист се подхлъзнал и счупил крак, фрактурата била открита и много тежка. Затова и се наложило с хеликоптер да бъде свален от планината и транспортиран за помощ. С останалите случаи спасителите сами се оправили.
“Важно е туристите да знаят, че подготовката изисква да имаш фенерче-челник в раницата, задължително шапка, ръкавици, яке, дъждобран, добре зареден телефон. Предварително се казва на близки по какъв маршрут се тръгва и на коя хижа ще се спи. И да се държи връзка по телефона с близките, които знаят къде отивате. Задължителна е планинската застраховка, за да не се стига до случаи, в които се налага нашата намеса и после с дни да се търсят хората, за да си платят акцията. Обувките през лятото също са важни, трябва да са стабилни, планински маратонки или туристически обувки, които да стягат глезена.
“Планината крие своите опасности и през лятото, но има хора, които подценяват това”, предупреждава шефът на ПСС-Дупница Мартин Джокин.
Задължително е да се носи и крем, лосиони против изгаряне. Слънцето в планината е много опасно, а някои плажуват и едва когато изгорят сериозно разбират, че това не е шега работа. Затова трябват и шапки, дава важни съвети за лятната планина Мартин Джокин.
“Не тръгвайте към планината, все едно ще отскочите до магазина. Времето от слънчево може за миг да се развали и да стане страшно. Температурите през нощта падат много. Преди дни жена се бе изгубила в района на езерата, тръгнала с приятелка, но решили да ходят сами по две различни пътеки, което е грешка. Едната се изгубила и я намерихме свряна в клек да чака. Ако не бяхме я открили е щяла да прекара нощта там и да премръзне. Затова нека туристите да бъдат по-отговорни, за да имат добри спомени от приятна почивка в планината, казва Джокин.
Настояват за задължителни номера
Фирми предлагат разходки с АТВ из Пирин. Цената за един час е 90 лв.
За едни лятото е море, но хиляди предпочитат планината. В Пирин също щъкат хиляди туристи през уикенда, но от администрацията на парка признават, че проблем са АТВ-та Много младежи тръгват по пътеките с кросови мотори и АТВ-та, които са забранени в планината. Но кой да хванеш и как да санкционираш като нямат номера, които да запишеш. Затова и администрацията смята, че трябва да се въведат задължителни номера и за тези машини.
В Пирин най-атакуван е връх Вихрен, масово частни водачи събират групи и срещу заплащане ги водят да минат Кончето. Станало е модно да имаш снимка на екстремното място и да я пуснеш в социалните мрежи. Но там и лятото е опасно и си трябва пак подготовка, казват спасителите от ПСС-Банско.
От следващата седмица ще бъдат взети мерките за регулиране на паркирането в подножието на върха, защото има дни така се задръства, че линейка и пожарна трудно може да маневрира.
Спасителите обаче признават, че най-голямото предизвикателство за тях в последния месец е било да стигнат до падналия частен самолет в планината. В края на юни малък частен самолет бе приземен аварийно, поради повреда в двигателя, под връх Типик на 2450 метра.
За 2 часа служителите на Национален парк “Пирин” и спасители бяха достигнали до самолета. Първи обаче стига екип на медицински хеликоптер, който транспортира пилота и пътниците му.
Без автомобили от 14 юли до 15 септември 2025 г.
Община Банско въвежда временна забрана за движение и паркиране на автомобили по пътя от местността Шилигарника до хижа Вихрен. Забраната е в сила за периода от 14.07. до 15.09. 2025 година.
Забраната на общината не се прилага за МПС със специален режим на движение, за автомобилите на МВР, спешна помощ и пожарна и аварийна безопасност, за МПС на специализирани фирми (ВиК и Електроразпределение) при овладяване на аварийни и бедствени ситуации, за автомобилите на община Банско, извършващи контролна и ремонтна дейност и такива, обслужващи мероприятия, състезания, както и за автомобилите на Дирекция “Национален парк Пирин”, извършващи контролна дейност и автомобилите на Планинска спасителна служба гр. Банско.
В района се разрешава достъпа на автомобилите извършващи обществен превоз на пътници по общинската пътна мрежа обслужващи автобусна линия гр. Банско - х. Вихрен.
Мотивът за налагане на ограничението е свръх натовареността на отсечката в летния сезон, което създава опасност за туристите.