Италианският премиер Джорджа Мелони заяви, че е съгласна с критиките на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс към Европа. На пресконференция в Мюнхен той заяви, че ЕС е „изоставил своя ангажимент към свободата на словото и демокрацията“.
"Трябва да кажа, че съм съгласна. Казвам това от години. Европа малко се изгуби", каза Мелони пред Financial Times.
Според нея критиките на екипа на Тръмп към Европа не са насочени към самите европейци, а към „управляващата класа“ и идеята, че вместо отговори на въпроси, на хората се „налага идеология“.
Мелони нарече притеснението, изразено от други лидери, че Италия ще трябва да избира между САЩ и Европа, „детско“ и „повърхностно“, като каза, че ще направи „всичко необходимо, за да защити интересите на моята страна“.
FT отбелязва, че подходът на Тръмп към отношенията с ЕС е поставил Мелони „в особено трудна политическа позиция“. Тя има дългогодишни връзки с Републиканската партия на САЩ и беше единственият европейски лидер, присъствал на встъпването в длъжност на Тръмп.
"Нашите отношения със САЩ са най-важните отношения, които имаме. Ако има нещо, което Италия също може да направи, за да избегне конфронтацията между САЩ и Европа и да изгради мостове, аз ще го направя. Това е в интерес на европейците", каза Мелони.
Тя каза, че е важно да се запази хладнокръвие по въпроса за европейския отговор на тарифите, които Тръмп заплаши, че ще наложи срещу ЕС.
"Понякога имам чувството, че просто реагираме инстинктивно. По тези въпроси трябва да кажете: "Запазете спокойствие, момчета. Нека помислим за това", каза Мелони.
През февруари на Мюнхенската конференция по сигурността Джей Ди Ванс разкритикува Европа за нейните политики на омраза и дезинформация и за „предателство на демократичните ценности“, което разгневи европейските лидери.
В чат на Signal, в който екипът на Тръмп обсъжда удара срещу хусите в Йемен, в който е бил включен и главният редактор на The Atlantic, Ванс пише: „Просто не искам отново да спасявам Европа“.
В края на февруари 2025 г. Доналд Тръмп обеща 25% мита върху вноса на всякакви стоки от Европейския съюз, а в средата на март заплаши да наложи 200% мита върху вноса на всякакви алкохолни напитки от ЕС.
В отговор Европейският съюз обмисля възможността да използва своя „най-мощен” инструмент срещу Съединените щати, който представлява набор от различни мерки и ограничения.