Доц. д-р Борислав Кючуков: Факолитичната глаукома е съпроводена с непоносима болка

Доц. д-р Борислав Кючуков: Факолитичната глаукома е съпроводена с непоносима болка

Предизвиква се от напреднала катаракта или травма

В ИСУЛ върнаха зрението на 82-годишна жена

Жена на 82 години, бежанка от Украйна, отново ще вижда след трудна операция, извършена от началника на Клиниката по очни болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ доц. д-р Борислав Кючуков. Жената потърсила помощ в спешния очен кабинет на столичната болница с оплаквания от остра болка и силно намалено зрение в дясното око.

„Когато дойде при нас, на практика беше почти сляпа с това око – виждаше само светлина от четири посоки, не можеше да преброи дори пръстите на ръката си“, разказва доц. д-р Кючуков. Диагнозата, която й поставили, била факолитична глаукома. При това заболяване напредналата катаракта (перде, помътняване на човешката естествена леща) води до възпаление на окото и пристъпно увеличение на вътреочното налягане, съпроводено с непоносима болка. Наложило се да бъде оперирана катарактата на дясното око и при възможност да се имплантира изкуствена вътреочна леща. Тъй като медицинското изделие не се покрива от НЗОК, доц. Кючуков се договорил с фирмата вносител имплантът и необходимите консумативи да бъдат отпуснати безплатно, защото жената не разполага с никакви средства.

„Очаквам да успеем да възстановим в значителна степен зрението на жената, която се чувства добре. Всичко зависи от състоянието на зрителния нерв“, казва офталмологът.

Факолитичната глаукома е вторичен тип глаукома, която се развива вследствие на презряла катаракта. Среща се най-често с напредване на възрастта, но има регистрирани пациенти на 35-40 години. При нея мястото на оттичане на вътреочната течност се запушва от белтъци, произхождащи от лещата. Това може да се случи и при травма или операция на лещата. Тежките случаи може да изискват хирургично отстраняване на лещата, както се е наложило при бежанката от Украйна.

Симптомите на факолитичната глаукома може да останат скрити в началото, но откриването им е важно за навременното и адекватно лечение. Те наподобяват тези при остра закритоъгълна глаукома и са: постепенно влошаване на зрението – първо на едното око, после и на другото, което може да продължи с месеци или години; внезапна поява на болка в очите, зачервяване, подуване; значително повишаване на вътреочното налягане; оток на роговицата, който се познава по появата на „цветни кръгове“ около светлинен източник.

Глаукомата във всичките си разновидности е едно от най-сериозните заболявания в офталмологията, тъй като пораженията, които нанася на зрителния нерв, са необратими и може да се стигне до пълна слепота. Според най-новото разбиране за болестта не само високото вътреочно налягане е виновно за развитието й, защото тя се открива и при хора, при които налягането е нормално. Това кара учените да смятат, че глаукомата е заболяване на самия зрителен нерв. 

Най-четени