Какво покрива имуществената застраховка

Какво покрива имуществената застраховка

Част от управлението на личните финанси е управлението на риска. Има ситуации, които се определят като непредвидени и вероятността да се случат е много малка. Те обаче крият сериозна опасност от значителни по размер последици – материални и финансови. За преодоляване на загубите от унищожено или повредено имущество служат различните видове застраховки.

Защо да направите застраховка на дома си?

Застраховката на имущество е една от най-популярните, които правим като физически лица, за да защитим своето жилище. Тя е подходяща и за имот с инвестиционна цел, който отдаваме под наем. Без значение дали искате сигурност за дома, в който живеете или тепърва купувате нов апартамент или къща, потърсете подходяща оферта за застраховка на имущество. Ползите от застраховането са:

  • защита от кражби, грабежи и злоумишлени действия – на обзавеждане, електронни устройства, произведения на изкуството и т.н.;
  • отстраняване на повреди – от аварии, късо съединение и токов удар, чупене на стъкла, удар от пътно превозно средство и др.;
  • справяне с нанесени щети от природни бедствия, пожар, земетресение.

Застраховка домашно имущество е най-добрата инвестиция, която можете да направите, без да се налага да се възползвате от нея. Тя ще ви осигури спокойствие и финансова независимост, споделят от Ай енд Джи Иншурънс Брокерс. При сключването на полица ще трябва да отговорите на кратък въпросник, чиято цел е да установи най-точно потребностите ви. Цената на самата застраховка зависи от тарифата на застрахователя, а плащането на премията може да бъде еднократно или на вноски.

Какво трябва да знаете за имуществените застраховки?

Застрахователните продукти са разнообразни и когато се чудите кой е подходящ за вас, трябва да прецените към кои рискове сте най-уязвими. Ако притежавате недвижимо имущество, застраховайте го. При покупка на имот с ипотечен кредит, имуществената застраховка е дори задължителна и изисквана от банката.  

Собственици на бизнес и юридически лица могат да застраховат индустриални обекти, сгради и офиси. Други опции за застраховане са:

  • срещу материални вреди и прекъсване на дейността; 
  • всички видове електронно оборудване и имущество, компютри и системи с производствено или търговско предназначение; 
  • авария на машини със защита срещу специфични рискове, които е възможно да възникнат при нормалната експлоатация на застрахованите машини, съоръжения и апарати; 
  • строително-монтажни рискове, предизвикани от непредвидено и внезапно настъпило застрахователно събитие.

Имуществените застраховки се правят по възстановителна или по действителна стойност. В първия случай се включва овехтяване или амортизацията на обекта и обезщетението се изчислява въз основа на договорената възстановителна стойност, която е равна на цената на ново имущество от същия вид. Вторият вариант е по-популярен в практиката и при него застрахователната сума на обекта е равна на неговата действителна стойност към момента на сключване на самия договор. Колкото до действителната стойност на новото имущество, тя се се установява по фактура, ценоразпис, каталог, както и с експертна оценка на застрахователя. 

Винаги се консултирайте със специалист, тъй като материята е специфична и изисква конкретни познания. Консултантът ще ви помогне да изберете подходящата полица, в зависимост от рисковете, които искате да покриете. Четете внимателно клаузите на договора и уведомете в срок своя застраховател при възникнало събитие, като предприемете всички допустими мерки за ограничаване на щетите, ако е възможно.

Най-четени