Има ли жена, която да няма поне един чифт елегантни черни обувки на изкусително висок ток, които да придават още по-голяма женственост на дамската фигура? Едва ли! Дори и да е било отдавна, всяка една от нас е имала удоволствието и понякога неудобството да носи обувки на висок ток. И си е мечтала да притежава чифт безсрамно скъпи обувки на известни дизайнери като Маноло Бланик и Кристиан Лубутен. Но може би не знаете, че историята на високите токчета се корени дълбоко в историята.
Oткрити са доказателства, че още преди 2000 години актьори в Древна Гърция са носили платформи по време на сценичните си прояви. Колкото по-висока е била обувката, толкова по-важен бил образът, който играели. Според историята, платформите, известни като „kothorni“, са били направени от корк и са достигали до 10 см. височина.
В средновековието мъжете са носели високи токове. Те били особено полезни на конните ездачи. Когато войникът се изправел в стремената си, петата му помагала да укрепи стойката си, за да може по-лесно и ефективно да стреля с лъка. Как обаче са пристигнали високите токчета в Европа? Шах Абас от Персия, който имал най-голямата кавалерия в света по това време, решил да създаде връзки с европейските владетели. Аристокрацията виждала обувките му като символ на сила и мъжественост, така че те бързо проектирали подобни обувки за себе си. Колкото по-висок бил токът, толкова по-важен бил притежателят им.
XVI-ти век
През XVI-ти век, Крал Луи XIV от Франция продължава традицията мъжете да носят високи токчета. С тях той изглеждал по-мощен и властен. Портрети на кралското семейство показват боядисани в червено подметки на обувки на ток, които подчертавали социалния статус. Крал Луи налага правилото, забраняващо на всички без обувки с червена подметка да влизат в двора му и именно този луксозен символ вдъхновява съвременния дизайнер на обувки Кристиан Лубутен.
XVIII-XVI- ти век
Обувките на ток навлизат в живота на жените във викторианската ера, до голяма степен благодарение на нововъзникващите технологии. Създаването на шевната машина означава, че горната част вече можело да бъде добре прилепнала към подметките на обувките с токчета. Нежно извитата подметка представяла женствеността и изтънчеността на жената и така за първи път в историята, токчетата вече не се смятали само са за мъжка прищявка.
XX-ти век
През 40-те и 50-те години на ХХ век, плакатите на холивудските звезди затвърждават идеята, че токчетата са символ на блясъка и женствеността на жената. Звезди като Бети Грейбъл и Мерилин Монро, носят токчета във филмите си и позират с разкошни рокли. В резултат на това обикновените жени се опитвали да възпроизведат външния вид у дома. Търсенето на токчета нараства и те се появяват в местните магазини и магазините от по-висок клас.
В наше време
Що се отнася до съвременните обувки, жените имат по-голям избор от всякога. Дизайнери като Маноло Бланик създават модерни, екстравагантни, бляскави обувки, с различни форми на тока; Високият ток се е слял и с други стилове на обувки; обувки на платформа, сандали на ток и ботуши на висок ток са си проправили път към женския гардероб.