Китай публикува „бяла книга“ за ситуацията в Тайван

Китай публикува „бяла книга“ за ситуацията в Тайван

Китай няма да се откаже от сценария за използване на сила, ако мирното обединение с Тайван се провали, Пекин си запазва правото да отговори на провокациите на привържениците на независимостта на острова и външни сили, според Бялата книга, публикувана от китайските власти, предава РИА Новости.

Документът, озаглавен „Тайванският въпрос и случаят с повторното обединение на Китай през новата ера“, беше съвместно подготвен и публикуван от Службата по въпросите на Тайван на Държавния съвет и Пресслужбата на Държавния съвет. „Бели книги“ се публикуват редовно, за да се изясни политиката на Пекин по различни въпроси.

„Опитите за постигане на независимост на Тайван само ще тласнат острова в бездната на бедствието и ще причинят сериозни щети на тайванските сънародници. За да защитим общите интереси на китайската нация, включително тайванските сънародници, ние трябва решително да се противопоставим на разделението и независимостта на Тайван, и насърчаване на мирното обединение на родината", се казва в текста.

Отбелязва се, че Пекин е „готов да създаде широко пространство за мирно обединение, но никога няма да оставим място за различни форми на сепаратистки дейности за постигане на независимост на Тайван“.

Авторите на документа заявяват, че делата на китайците трябва да се решават от самите китайци, а тайванският въпрос се нарича вътрешен въпрос на КНР, „засягащ интересите на Китай и националните чувства на китайския народ“. тях, решението на въпроса "не толерира никаква външна намеса".

"Никой не трябва да подценява силната решителност, непоклатимата воля и голямата способност на китайския народ да защитава държавния суверенитет и териториалната цялост. Ние сме готови да продължим искрено да се стремим и да полагаме усилия за мирно обединение, но не обещаваме да се откажем от използване на сила и запазване на възможността за приемане на всички необходими мерки“, казва още Пекин.

Властите на КНР твърдят, че има много малко привърженици на независимостта на Тайван "и техните сепаратистки дейности". Мерките, които партията обещава да използва срещу тях и възможната външна намеса, се казва в документа, „по никакъв начин не са насочени срещу тайванските сънародници“ и „немирните средства ще бъдат предприети като последна мярка в ситуация, в която няма друг избор."

„В случай, че протайвански сепаратистки сили или външни намесващи сили провокират, принудят или дори прекрачат червената линия, ще трябва да предприемем драстични действия“, се казва в бялата книга.

Ситуацията около Тайван ескалира след неотдавнашното посещение на острова на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, първото за председатели на долната камара на Конгреса от 1997 г. насам. Белият дом се разграничи от постъпката на Пелоси и обяви "постоянство в политиката на "единен Китай".

КНР смята острова за своя провинция и винаги се противопоставя на всякакви контакти между представители на Тайпе и настоящи официални лица, особено високопоставени служители, или военни от страни, с които Пекин има дипломатически отношения.

Официалните отношения между централното правителство на КНР и Тайван прекъснаха през 1949 г., след като силите на Гоминдан, водени от Чан Кайши, победени в гражданска война с Комунистическата партия на Китай, се преместиха на този остров. Бизнес и неофициалните контакти с континентален Китай се възобновяват в края на 80-те години. От началото на 90-те години страните започнаха да контактуват чрез неправителствени организации - Пекинската асоциация за развитие на отношенията през Тайванския пролив и Фондацията за обмен между Тайпе.

Най-четени