Срещата между Тръмп и Зеленски в базиликата „Свети Петър“ беше последният подарък на папа Франциск
Тридневното примирие, обявено от руския лидер Владимир Путин по случай Деня на победата, не е достатъчно. Украйна се нуждае от справедлив и траен мир.
Това заяви италианският премиер Джорджия Мелони в интервю за Corriere della Sera. Според нея Италия подкрепя усилията на президента на САЩ Доналд Тръмп и се радва, че украинският президент Володимир Зеленски е заявил готовност за безусловно прекратяване на огъня, демонстрирайки, че Украйна също се стреми към мир.
„Сега Русия трябва да демонстрира същото. В края на краищата, тридневното примирие, обявено от Путин на годишнината от победата във Втората световна война, е нещо различно и очевидно недостатъчно. А мирът трябва да бъде справедлив и траен“, каза тя.
Мелони припомни, че Италия е представила свое предложение за осигуряването на дълготраен мир, което предвижда Украйна да получи гаранции за сигурност от западните си съюзници, съответстващи на Член 5 от Договора за НАТО, макар, че няма да бъде приета в Алианса.
За срещата между Тръмп и Зеленски в базиликата „Свети Петър“ Мелони коментира:
"Мисля, че беше красив момент и от това, което ми казаха главните герои, може би дори е представлявал повратна точка. Може би последният подарък на папа Франциск за всички нас".
Необходимо е истинско споразумение между САЩ и ЕС, подчертава Мелони. "Трябва да сближим САЩ и ЕС, защото междувременно други сили се опитват да надделеят в световния баланс и това не е добре нито за Европа, нито за САЩ", казва тя.
Италианският премиер определя отношенията си с Доналд Тръмп като много добри, но разкрива, че в Белия дом гледат на ЕС като на гигантска бюрократична машина.
"Ние сме двама лидери, които се уважават и разбират, дори когато не сме напълно съгласни. Мога да кажа, че не беше много лесно да се обърне внимание на въпроса за взаимната полза от поддържането на силни отношения с ЕС, защото образът, който преобладава, е този на Европейския съюз като бюрократичен блок", споделя Мелони.
"Има различни гледни точки по някои въпроси, но като се справим с тези проблеми по конкретен начин ще можем да направим важни стъпки напред. САЩ отдавна се оплакват от европейския търговски излишък, но трябва да се каже, че има и американски излишък в баланса на услугите с Европа, освен факта, че европейците инвестират повече в САЩ, отколкото американците тук", обяснява тя, подчертавайки необходимостта от разговори.