Страните трябва да преразгледат и подсилят плановете си
Дипломати от близо 200 страни бистрят текста
Първият проект за окончателно споразумение за климата от срещата КОП 26, която се провежда от 1 ноември в шотландският град Глазгоу, предвижда призив към държавите, да започнат да ограничават емисиите на парникови газове още от 2022 г., или три години по-рано от сроковете, поети в ангажиментите към Парижкото споразумение от 2016 г., предадоха световните агенции.
Текстът, разпространен от британското председателство на срещата, идва след 10 дни на активни дискусии и приканва страните по споразумението „да преразгледат и подсилят националните си планове” (за намаляване на емисиите), така че да са съобразени с целите на споразумението от Париж за ограничаване на глобалното затопляне „ясно под +2 градуса по Целзий”, спрямо пред-индустриалната епоха и ако е възможно до +1,5 градуса.
В текста се припомня, че съгласно договора от френската столица държавите могат да поемат по всяко време нови, по-амбициозни ангажименти във връзка с климата. За първи път се отправя призив към страните да спрат субсидиите за въглищата и изкопаемите горива.
Дипломати от близо 200-те страни, представени на КОП26, ще се заемат с договарянето на финалното споразумение преди края на конференцията, която по график трябва да завърши в петък.
Основната климатична цел сега е повишаването на средната температура на Земята да бъде ограничено до 1,5 градуса по Целзий спрямо пред-индустриалната епоха. Според учени обаче това е само първа крачка към избягването на катастрофални последици за планетата.