Млади архитекти вадят от забвение Варненския некропол

Млади архитекти вадят от забвение Варненския некропол

Подготвят три проекта за социализация на терена, където бе открито най-старото обработено злато в света

Три проекта за социализация на Варненския некропол ще представят след дни архитекти, специализиращи в магистърската програма "Опазване на културното наследство" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър".

Целта е теренът на северния бряг на Варненското езеро, където през 1972 г. бе открито най-старото обработено злато в света, да стане атрактивна туристическа дестинация. Инициатор на заданието е сдружение "Варненски некропол I" със съдействието на фонд "Култура" на община Варна и в партньорство с Регионалния исторически музей в града. От десетилетия Варненският халколитен некропол тъне в забрава. От 1989 г. не е инвестиран нито лев в облагородяване на района, който е превзет от храсти и шубраци, видяха младежите и менторът им проф. Нора Ломбардини - световно известен специалист по опазване на културното наследство от италианския университет "Politecnico di Milano". Предстои да бъде издирена геодезичната мрежа от маркери, с които археолозите са очертали границите на некропола при откриването на съкровището от над 3000 златни предмета. "Част от терена не е проучена и това ще е първата стъпка, която се надяваме да направим още догодина", обясни председателят на сдружение "Варненски некропол I" и вицепрезидент на ВСУ Яни Янев.

Надеждата е, че обектът ще бъде включен в националния план за археологически проучвания на Министерството на културата. Злато в неизследваните гробове няма, но се очаква в тях да бъдат открити керамика и други вещи от бита на древната цивилизация на езерните хора. След финала на разкопките ще се пристъпи към социализация на района. "Туристи от цял свят питат къде е намерено златото, което виждат в Археологическия музей. Некрополът може да бъде преоткрит за света, ако бъде изградена инфраструктура", коментира Яни Янев, който се надява това да стане факт след 4-5 г. Според проф. Ломбардини там могат да се организират различни събития, които да запознават посетителите с живота и бита в каменно-медната епоха.

Най-четени