Нищят договорите за бързи кредити

Нищят договорите за бързи кредити

КЗП не е одобрила общите условия на редица търговци

През 2019 г. Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България заради неравноправни клаузи

Необходима е превантивна защита

Общите условия на договорите на фирмите за бързи кредити и телекомите не са минавали на предварително одобрение от Комисията за защита на потребителите (КЗП) преди да бъдат прилагани от търговците в съответните сектори. За това сигнализираха от Национална асоциация за защита на потребителите (НАЗП), която отправи официално запитване до Комисията за защита на потребителите относно всички постъпили за одобрение общи условия и последващи изменения по тях на фирми за финансови услуги, както и за дадените по тях от КЗП правни становища.

“От отговора им става ясно, че повече от шест години контролният орган не е изпълнявал задълженията си по Закона за защита на потребителите, според който трябва да анализира предоставените от търговците или от секторния регулатор общи условия и да ги одобри едва след като прецени, че те не съдържат неравноправни клаузи”, заяви за “Труд” председателят на НАЗП Стоил Алипиев.

Съгласно Закона за защита на потребителите, когато в нормативен акт не е предвидено държавен орган да одобрява общите условия на договорите с потребители за финансови услуги и последващите изменения в тях, те се изпращат от търговеца до Комисията за защита на потребителите за одобрение.

“Ние като вещи в потребителската защита винаги сме били критични към Комисията за защита на потребителите, защото това, което се случва е много стряскащо - хората губят всякаква вяра този орган да защити правата им. Комисията трябва превантивно да защити потребителите, не само след казус, като в този случай - общите условия на банкови и небанкови институции не могат да влязат в сила, без тяхното одобрение. Ако има неравноправни клаузи в общите условия на техните договори, това означава, че се случва със знанието на контролния орган, който е трябвало да го провери”, допълни експертът по потребителски казуси.

Целта е с въвеждането на тези текстове, да се осигури ефективен предварителен контрол, който е от ключово значение за препятстване нарушаването на правата на потребителите чрез въвеждането на несправедливи уговорки в договорите за различен тип услуги. Реалното осъществяване на такъв превантивен надзор значително би намалило проблемите и случаите, в които се налага да се търсят решения, когато вече са нанесени вреди на икономическите интереси на потребителите заради неравноправни клаузи.

Внимавайте за нелоялни практики

1500 лв. такса за разглеждане на документи

Търговци взимат два пъти пари за една услуга

Стоил Алипиев от Национална асоциация за защита на потребителите

Като неравноправни клаузи в договорите, Стоил Алипиев посочи порочната практика на фирми за бързи кредити да взимат такса за разглеждане на документи при одобрение за заема. Тoва е забранено със Закона за потребителските кредити, тъй като за едно и също нещо търговците получават два пъти пари - разглеждайки документите ви, те получават и възнаградителна лихва върху парите, за които ви одобряват.

“Има случаи, в които таксата е стигала 1500 лв. за кредит от 10 000 лв.”, допълни той. Според Стоил Алипиев такса за управление на кредита също е неравноправна клауза, това е част от дейността на търговеца, за която не трябва да ви таксуват допълнително.

Именно заради наличието на тези неравноправни клаузи в договорите през 2019 г. Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България, след като установи, че държавните институции не дават достатъчна закрила на потребителите от наложени им неравноправни клаузи в отношенията им с банки, монополи и др. доставчици на услуги. Тогава Съвета на ЕС задължи националните съдилища да следят служебно за неравноправни клаузи в потребителски договори при издаване на заповеди за изпълнение, напомнят от НАЗП. От там подчертават, че това не отменя задължението на КЗП по Закона за защита на потребителите да санкционира за наличие на неравноправни клаузи в общите условия на договорите с потребители и последващите изменения в тях.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура