Нови глоби за шофьорите - от септември

Издаването на електронни фишове за превишена средна скорост по снимки от камерите на тол системата, ще започне 9 месеца след обнародването на промените в закона в “Държавен вестник”. Очаква се това е да е през май 2026 г. Май...

Електронните фишове от тол камерите - след 9 месеца

Дават още 6 месеца на тротинеткаджиите да карат без каска, застраховка и регистрация

Над 100 промени в Закона за движение по пътищата приети окончателно

Най-рано в първите дни на септември ще влязат в сила повечето от 100-те поправки в Закона за движение по пътищата, сред които е и увеличението на някои от глобите. На заседанието, приключило късно вечерта в сряда, депутатите гласуваха на второ четене промените да влязат в сила един месец след публикуването им в “Държавен вестник”, като за някои от разпоредбите бяха дадени и много по-дълги срокове.

Ако поправките в закона не бъдат върнати с вето от президента Румен Радев, в най-добрия случай те ще бъде обнародвани в петък - 1 август. Това означава, че определените 6 и 9 месеца за влизане в сила на някои текстове, ще бъде съответно към 1 февруари и 1 май 2026 година.

Голяма отсрочка получават всички, които карат тротинетки. Новоприетите правила дават на общинските съвети срок от 4 месеца след публикуването да издадат или променят издадени вече наредби, свързани с индивидуалните електрически превозни средства (така в закона се наричат всички тротинетки с електродвигател, развиващи скорост от 6 до 25 км/ч). Общинарите трябва да запишат какъв е редът за регистрация на тротинетките, да посочат местата, на които е забранено да се движат, както ида определят по-ниска скорост от разрешената в закона от 25 км/ч. Регистрационни номера няма да се слагат отпред и отзад като на автомобилите, а най-вероятно на видно място ще се лепи стикера с едри цифри, по които тротинетката лесно да се познава по снимки от уличните камери.

Собствениците на такива дъски с две колела, или на фирми, които ги дават под наем, има 6 месеца от излизането на закона в “Държавен вестник” да регистрират тротинетката и да є платят застраховка “Гражданска отговорност”. Който кара нерегистрирана тротинетка, получава глоба от 50 лева. Толкова е и наказанието, ако кара без каска. Глобата ще е 100 лева, ако е без светлоотразителна жилетка, движи се по BUS-лента, или използва мобилен телефон. До 200 лева - ако вози други лица, или шофира на пътища, на коиот е разрешено по-висока скорост от 50 км/ч. Родител или настойник на дете под 16 години, което бъде хванато да кара тротинетка, получава глоба от 500 лева, гласуваха депутатите.

Шест месеца отсрочка се дава на МВР, автомобилната администрация (бившата ДАИ) и частните фирми, които държат пунктове за годишен-технически преглед да свържат базата данни така, че когато шофьор си закара автомобила, да го проверят дали има неплатени глоби. Ако не ги плати, на пункта отказват да му прегледат колата. Тази половин година едва ли ще е достатъчна на Конституционния съд (КС) да отмени въпросните текстове. Народните ни представители ги гласуваха, въпреки че бяха убедени, че някой ден КС ще ги отмени, както вече отмени всички други санкции и наказания, налагани на шофьорите заради неплатени глоби. Защото и без да бъдат тормозени гражданите, в държавата отдавна има създаден ред, по който да се събират неиздължените глоби.

Срок от 9 месеца се дава на общините и МВР да организират работата по налагането на глоби по снимки от камерите на местното видеонаблюдение и да определят длъжностни лица от общините, които ще влязат в ролята на катаджии.

Но най-важното - също 9 месеца след обнародването на закона влизат в сила разпоредбите, които се отнасят да издаване на електронен фиш по снимки от камерите на тол системата. Тоест - това, с което всеки ден от половин година насам МВР, АПИ и който се сетите, проглушава ушите на шофьорите, ще стане факт през май 2026 г.

Най-четени