Министър Вълчев: Има проекти за нови учебни сгради по ПВУ, които са в риск
МОН обмисля да въведе в учебната програма час по добродетели и религия, който да е насочен основно към изграждане на етични компетентности, формиране на добродетели и морални ценности.
"Ще обединим усилия с БПЦ, но това няма да е част по вероучение, оценки няма да се пишат, учениците ще избират между различни програми", каза във Варна просветният министър Красимир Вълчев, който участва в заседание на Академичния съвет на Икономическия университет. Според него целта на новия час ще е да се преодолее социалния безпорядък и проявите на агресия, които сега образователната система трудно преодолява, защото възпитателната й функция е доста срамежлива.
По другата дискусионна тема – за въвеждането на оценка за поведение, Вълчев каза, че МОН планира да предложи допълнения с въвеждане на повече на брой по-леки санкции, които да не се обжалват. В момента учителите се въздържат да налагат санкции, защото те са тежки, процедурата е сложна, почти като съдебна, има много писане, а ученикът е невинен до доказване на противното, въпреки че в образователната система отношенията са асиметрични и учителят трябва да има права и задължения да въведе дисциплина, обясни министърът.
По думите му свръхамбициозните учебни програми демотивират децата още в прогимназиалния курс, а в гимназиите е необходимо да се намали броя на часовете по чужди езици за сметка на математиката и природните науки. Дисбалансът в момента е една от причините за лошите резултати на българските ученици в международното изследване PISA. Реформата по-скоро ще стартира от гимназиалния курс, каза Вълчев и допълни, че предстои МОН да излезе с пакет от законодателни промени, в които ще залегне и концепция за езиковата интеграция на децата, които не знаят български. Министърът бе категоричен, че трябва да бъде отворен разговор и за уплътняването на ефективността на учебното време. Според него е нужно намаление на 15-те дни, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по семейни причини, защото сега често го правят с цел туризъм или за да извинят отсъствия.
Министърът предупреди, че има проекти по Плана за възстановяване и устойчивост за строеж на нови учебни сгради, които са в риск и може да не бъдат изпълнени. Особено тревожно е, че най-много са те в София и Варна, където най-много деца учат на две смени и има недостиг на детски градини. Според Вълчев е наложително в столицата, Пловдив и Варна да бъдат осигурени и средства за нови математически гимназии.