Няма пречка за ново искане
Kонституционният съд (КС) за втори път не успя да вземе решение за две от последните промени в Конституцията - за така наречената “домова книга”, от която президентът избира служебния министър-председател и за двойното гражданство на депутатите.
Гласовете на 12-те конституционни съдии се разпределиха в съотношение 6:3:3, което означава, че остават да действат сегашните разпоредби. Това значи, че ако утре, след месец или когато и да е преди края на мандата на 52-то Народно събрание през 2028 г., редовното правителство подаде оставка или получи вот на недоверие, президентът не може сам да реши кого да назначи за служебен премиер, а трябва да определи на кого да връчи мандата от списък с 10 ръководители на институции. Това са председателят на Народното събрание, управител или подуправител на Българската народна банка, председател или зам.-председател на Сметната палата, омбудсмана или негов заместник (Точно този списък президентът Румен Радев нарече “домовата книга” - б. р.).
Точно по същото време - на 26 юли миналата година, КС “отмени” повечето от последните промени в Конституцията, които се отнасяха до съдебната власт, но съдиите се разделиха 6 на 6 за “домовата книга” и за двойното гражданство на депутатите.
При сегашното гласуване според шестима съдии - Павлина Панова, Атанас Семов, Янаки Стоилов, Соня Янкулова, Сашо Пенов и Невин Фети - тези разпоредби на основния закон са противоконституционни.
Според колегите им Надежда Джелепова, Красимир Влахов и Десислава Атанасова - не са. А трима конституционни съдии - Борислав Белазелков, Галина Тонева и Орлин Колев, са на мнение, че исканията, с които КС беше сезиран да се произнесе повторно за промените в Конституцията, са недопустими.
Въпросите остават нерешени, но юристи коментираха пред “Труд news”, че все пак 9 от съдиите в този състав приемат разглеждането като допустимо. Това значи, че КС може отново да бъде попитан дали разпоредбите са противоконституционни в някакъв следващ момент. И при промени в състава, тъй като е много малко вероятно някои от настоящите съдии, част от които са гласували вече и по два пъти, да променят становището си.