Остава “домовата книга”, по която президентът избира служебен премиер (обзор)

С резултат 6:3:3 гласа Конституционният съд за втори път не стигна до решение 

Няма пречка за ново искане

Kонституционният съд (КС) за втори път не успя да вземе решение за две от последните промени в Конституцията - за така наречената “домова книга”, от която президентът избира служебния министър-председател и за двойното гражданство на депутатите.

Гласовете на 12-те конституционни съдии се разпределиха в съотношение 6:3:3, което означава, че остават да действат сегашните разпоредби. Това значи, че ако утре, след месец или когато и да е преди края на мандата на 52-то Народно събрание през 2028 г., редовното правителство подаде оставка или получи вот на недоверие, президентът не може сам да реши кого да назначи за служебен премиер, а трябва да определи на кого да връчи мандата от списък с 10 ръководители на институции. Това са председателят на Народното събрание, управител или подуправител на Българската народна банка, председател или зам.-председател на Сметната палата, омбудсмана или негов заместник (Точно този списък президентът Румен Радев нарече “домовата книга” - б. р.).

Точно по същото време - на 26 юли миналата година, КС “отмени” повечето от последните промени в Конституцията, които се отнасяха до съдебната власт, но съдиите се разделиха 6 на 6 за “домовата книга” и за двойното гражданство на депутатите.

При сегашното гласуване според шестима съдии - Павлина Панова, Атанас Семов, Янаки Стоилов, Соня Янкулова, Сашо Пенов и Невин Фети - тези разпоредби на основния закон са противоконституционни.
Според колегите им Надежда Джелепова, Красимир Влахов и Десислава Атанасова - не са. А трима конституционни съдии - Борислав Белазелков, Галина Тонева и Орлин Колев, са на мнение, че исканията, с които КС беше сезиран да се произнесе повторно за промените в Конституцията, са недопустими.

Въпросите остават нерешени, но юристи коментираха пред “Труд news”, че все пак 9 от съдиите в този състав приемат разглеждането като допустимо. Това значи, че КС може отново да бъде попитан дали разпоредбите са противоконституционни в някакъв следващ момент. И при промени в състава, тъй като е много малко вероятно някои от настоящите съдии, част от които са гласували вече и по два пъти, да променят становището си.

Най-четени