Отбранителната промишленост на ЕС иска поне 100 млрд. евро след 2027 г., 13-те млрд. евро, отпуснати сега, са само "капка в морето"

13-те милиарда евро, заделени за сигурност и отбрана в настоящия дългосрочен бюджет на ЕС (2021–2027 г.), са капка в морето, когато става въпрос за защита на Европа от сериозни заплахи, предупредиха представителите на отбранителната, сигурностната и космическата индустрия на блока.

Следващата многогодишна финансова рамка (МФР) трябва да включва специални инвестиционни пакети, които „отговарят на мащаба на амбицията и спешността на предизвикателството“, според позиционен документ на Асоциацията на европейските аерокосмически, отбранителни и сигурностни индустрии (ASD), публикуван в навечерието на предложението на Комисията.

Лидерите на индустрията казват, че това означава да се отпуснат около 150 милиарда евро за отбрана и сигурност през следващия седемгодишен бюджетен цикъл, започващ през 2028 г.

През последните месеци ЕС призова държавите членки да увеличат усилията си в областта на националната отбрана и предложи план за превъоръжаване на стойност 800 милиарда евро. Досега обаче темпото на действията не отговаря на очакванията.

„Въпреки неотдавнашните увеличения, настоящият темп на инвестициите и доставките в областта на отбраната в Европа е недостатъчен, за да се справи с най-екстремните военни ситуации“, предупреждава ASD в документа.

С пренасочването на вниманието на САЩ към Индо-Тихоокеанския регион и надвисващата заплаха от потенциална руска агресия, представители на индустрията твърдят, че 100 милиарда евро само за отбрана са „абсолютният минимум“, необходим за започване на възстановяването на отбранителната индустриална база на Европа – особено след десетилетия на недофинансиране, което доведе до „дефицит в отбраната“ от 600 милиарда евро по време на така наречената ера на мирните дивиденти.

Точната разбивка на следващия бюджет на ЕС остава в тайна до сряда. Но според изтекли документи, видяни от Euronews, се очаква Комисията да предложи масивен индустриален фонд, който обединява до 14 съществуващи бюджетни линии, обхващащи програми в областта на отбраната, космоса и технологиите.

Този нов инструмент, Европейският фонд за конкурентоспособност (ECF), ще включва Европейския фонд за отбрана, Закона в подкрепа на производството на амуниции, IRIS², InvestEU, Европейската програма за отбранителната промишленост, EU4Health и LIFE, между други.

ECF ще включва и клауза за европейско предпочитание, за да насърчи суверенитета в критични области като цифровите технологии, космоса, биотехнологиите, сигурността и отбраната. 
Освен това Европейската комисия обмисля дали да обедини двете си най-големи бюджетни позиции – Общата селскостопанска политика (ОСП) и политиката на сближаване – в една единствена програмна рамка. В рамките на тази рамка ЕФК ще се използва за подкрепа на нарастващите способности на блока в областта на отбраната и сигурността.

Европейската индустрия също призова политиците на ЕС да отпуснат още 40 до 60 милиарда евро за проекти, свързани с космоса, и около 23,5 милиарда евро за гражданската авиация. В противен случай хроничното недофинансиране в областта на аерокосмическата промишленост, отбраната и сигурността може да доведе до отслабване на капацитета, забавяне на критични преходи и увеличаване на зависимостта, твърди ASD.

Европейският комисар по отбраната и космоса Андриус Кубилиус заяви в скорошно интервю за Euronews, че следващият дългосрочен бюджет трябва да включва повече средства за космически инициативи, за да се намали зависимостта от САЩ и да се укрепи стратегическата автономност на ЕС.

Въпреки че не посочи конкретни цифри поради продължаващите преговори, Кубилиус призна, че само поддържането на настоящите космически системи ще струва повече от 17-те милиарда евро, които са отпуснати в момента.

„Ако не отпуснем достатъчно средства и не започнем да разработваме тези космически проекти, до 2035 г. може да се окажем в много непривлекателна ситуация“, предупреди той.

Най-четени