Откъде Украйна има далекобойно и високоточно оръжие

Откъде Украйна има далекобойно и високоточно оръжие

Военната помощ за Киев се изгребва от арсеналите на целия свят

Западните инженери работят върху въвеждането на ракети Storm Shadow

САЩ бързо изчерпват своите запаси от боеприпаси, за да подкрепят украинската армия. Боевете в Украйна потвърдиха това, което вече беше широко известно, че военно-промишления комплекс (ВПК) на Америка е атрофирал след разпадането на Съветския съюз.

И събитията в Украйна далеч не са първият път, в който американската отбранителна промишлена база е изправена пред криза на капацитета. Въпреки това, благодарение на всякакви обходни пътища, тя досега успява да излезе от производствените кризи без загуби. В същото време другите страни също продължават да доставят оръжия на територията на Украйна, претендирайки за титлата водещи износители на оръжия и военно оборудване.

Командването на сухопътните сили на САЩ обяви подписването на договор за съвместното предприятие Javelin, създадено от Lockheed Martin и Raytheon Technologies, за доставката на противотанкови ракетни комплекти (ПТРК) Javelin, свързано оборудването и услугите. Договорът ID/IQ -  безсрочена доставка/неопределено количество) ще бъде завършен между фискалната 2023 и 2026 година.

Според Lockheed Martin досега са произведени повече от 50 000 ракети и повече от 12 000 прицелни и пускови установки на Javelin. Разработчиците продължават да работят върху подобряването на противотанковите системи, за да осигурят ефективно унищожаване на нови заплашителни цели. Очаква се Javelin да остане в експлоатация до 2050 г.

Днес, ПТРК Javelin е на въоръжение в страни като Франция, Тайван, Йордания, Катар, Турция, Литва, Чехия, Индонезия, Ирландия, Нова Зеландия, Норвегия, Оман, Украйна, Грузия, Австралия, Естония, ОАЕ, Великобритания , Северна Македония. Комплексите Javelin, закупени самостоятелно и прехвърлени от западните страни, се използват активно и от въоръжените сили на Украйна (ВСУ).

В мрежата се появиха снимки от товаренето на поредната партида британска военна помощ за нуждите на Украйна. Сред тях бяха малките управляеми ракети Brimstone 2. Това е второ поколение от малките свръхзвукови ракети Brimstone 1, които преди това бяха доставени на ВСУ. За разлика от оригинала, модернизираната версия има по-голям обхват и мощност благодарение на новия ракетен двигател и подсилената бойна глава.

В допълнение към двуканалната глава за самонасочване с активни и пасивни канали, ракетата Brimstone 2 има лазерно насочване, което повишава нейната точност няколко пъти, включително и срещу бързо движещи се обекти. Точният брой на прехвърлените ракети не е известен, но трябва да се има предвид, че Brimstone са изключително трудни и високотехнологични за производство. Те струват около $207 000 всяка, така че е много малко вероятно британците да са ги изпратили в големи количества.

Украинците използваха първото поколение свръхзвукови ракети от импровизирани наземни пускови установки на базата на камиони и пикапи. Интегрирането на Brimstone 2 по същия начин е също лесно.

В същото време западните инженери в момента работят върху въвеждането на крилатите ракети Storm Shadow на украинските щурмови самолети Су-25 в Полша. Ако това може да се направи, тогава няма да има проблеми и с Brimstone. Освен това самите Brimstones се позиционират като ракети въздух-земя. Затова прехвърлянето на 3 американски хеликоптера Sea King в Украйна на теория може да се извърши само за интегрирането им със свръхзвуковото управляемо оръжие.

Наскоро Министерството на отбраната на Русия съобщи, че полската самоходна артилерийска установка (САУ) Krab е била унищожена в Купянското направление на СВО (Специалната военна операция). По-рано не се съобщаваше за наличие на гаубиците Krab на украинския фронт. Появата на Krab в Украйна може сериозно да навреди на отношенията между Русия и Южна Корея. Администрацията за отбранителните поръчки на Южна Корея съобщи, че правителството на азиатската държава е разрешило на Полша да реекспортира гаубиците Krab за Украйна, които използват южнокорейски компоненти. По-специално шасито на гаубицата K9 Thunder, е произведено от Samsung Techwin в Южна Корея.

През 2014 г. Huta Stalowa Wola, производител на полски артилерийски установки, подписа договор за лицензионно производство на южнокорейски шасита в Полша. В същото време, без разрешението на притежателя на лиценза, поляците нямаха право да доставят своите гаубици навсякъде, включително и в Украйна, а Южна Корея не е дала такова разрешение.

По-рано Южна Корея обяви, че няма да доставя оръжие на нито една от страните във военните действия в Украйна, въпреки че САЩ оказаха силен натиск върху Сеул. Киев натисна по същия начин. Оказва се, че Сеул е разрешил на Варшава да достави полските гаубици, в които шаситата и голям брой компоненти са произведени в Южна Корея. Като се има предвид, че страната произвежда широка гама от модерни оръжия, особено за сухопътните сили, може да се очаква че Южна Корея ще отиде по-далеч, като даде разрешение и на други страни за подобен износ. И е възможно самата тя да започне да доставя оръжие на Украйна.

Индийските медии пък публикуват документи, в които се говори за доставките на пакистански боеприпаси за Украйна. Уебсайтът New Indian твърди, че е получил документи, които показват, че Пакистан изобщо не е неутрален в конфликта между Украйна и Русия. Всъщност той е изнесъл голямо количество оръжие и боеприпаси за Украйна. Така от февруари до март тази година Пакистан е продал на Украйна 42 000 122-мм ракетни установки. Доставките са минавали през посредници от САЩ, Великобритания и Саудитска Арабия. От това Пакистан вече е спечелила $364 млн. Освен това трябва да бъдат платени още $309 млн. Освен това 80% от печалбите отиват в щаба на пакистанските сухопътни сили в Равалпинди. Военен товар е транспортиран до Украйна с кораби. Междинното пристанище в тази верига е британското пристанище Саутхемптън.

Въпреки че пакистанската помощ за Украйна не е толкова значителна, колкото западната, Пакистан, заедно с Азербайджан, се превърна в една от малкото незападни страни, които пряко подкрепят Украйна.

Обобщението е, че военно-промишленият комплекс на Украйна беше демилитаризиран на два етапа. Първоначално през пролетно-летния период на 2022 г. въоръжените сили на Русия нанесоха масирани ракетни и въздушни удари по украински обекти, които произвеждат и ремонтират военна продукция, както и осигуряват тяхната експлоатация. Вторият етап - есенно-зимният период - се превърна в присъда за енергийната система на Украйна. Ракетните и въздушните удари по нея практически обезсилиха възможността за разгръщане на широкомащабно военно производство във фабрики, произвеждащи граждански продукти. Но наличието на голям брой далекобойна артилерия и високоточно управляеми боеприпаси във ВСУ може да доведе ситуацията с украинското настъпление до своеобразна позиционна задънена улица. Системите с голям обсег на ВСУ могат да бъдат противодействани с помощта на руските крилати и балистични ракети, както и с ударните дронове, способни да откриват и да поразяват военните цели на ВСУ на стотици километри от фронтовата линия. Освен това възможностите на руската бомбардировъчна авиация все още не са напълно използвани.

(Превод за "Труд news" - Павел Павлов)

Най-четени