При доброволните фондове резултатите са по-добри, но отново изостават от инфлацията
Постигнаха между 4 и 17,36 на сто за пет години
Инфлацията изяжда парите на осигурените в частните универсални пенсионни фондове, а с това и надеждата им да получават високи пенсии на старини. Комисията за финансов надзор (КФН) публикува данни за доходността на пенсионните фондове за последните пет години, които показват, че повишението на цените е значително по-високо от реализираната доходност от управление на парите за старини.
Средногеометричната годишна доходност за периода 2020-2024 г. на различните универсални пенсионни фондове е между 0,79% и 3,25%, показват данните на КФН. В тези фондове се осигуряват всички работещи хора, родени след края на 1959 г., които не са се отказали от частния си фонд и не са прехвърлили парите си към държавното обществено осигуряване. За същия период средногеометричната годишна инфлация е 6,18%, показват изчисления на “Труд news” на база данни на НСИ, което е близо два пъти повече от доходността на най-добре представилия се универсален пенсионен фонд.
Ако погледнем постигнатите резултати от управлението на парите на осигурените не средно за година, а общо за период от пет години, се оказва, че инфлацията отново е значително по-висока. Натрупаната за последните пет години доходността на различните универсални пенсионни фондове се движи между 4 и 17,36 на сто, показват изчисления на “Труд news”. За същия период натрупаната инфлация е 35 на сто, показват данни на НСИ. Оказва се, че повишението на цените за последните пет години е между два и осем пъти по-голямо от реализираната от фондовете доходност.
През последните две години доходността на пенсионните фондове е много добра, показват данните на КФН. Но значителната отрицателна доходност, реализирана през 2022 г., когато започна войната в Украйна, и по-слабите резултати през 2020 г. заради ковид кризата влошават представянето на фондовете общо за последните пет години. Резултатите на фондовете зависят от състоянието на международните капиталови пазари, защото голяма част от управляваните от тях пари са инвестирани в акции и облигации. За дълъг период от време винаги има периоди на подем, когато инвеститорите на борсите реализират големи печалби, но има и кризи и моменти на спад на индексите на фондовите борси. Пенсионното осигуряване е дългосрочно и затова е важно какви са резултатите от управление на парите на осигурените за по-дълъг период от време.
Пенсионните дружества имат много строги ограничения по отношение на инвестициите на парите в универсалните пенсионни фондове, а целта е по-голяма сигурност за парите за пенсии. При доброволните пенсионни фондове няма такива ограничения и парите на осигурените може да бъдат инвестирани по-свободно с цел постигане на-висока доходност. Данните на КФН показват, че действително реализираната доходност от доброволните фондове е значително по-висока от тази на универсалните. За период от пет години натрупаната доходност от управлението на парите в различните доброволни фондове варира от 8,49% до 28,72%, показват изчисления на “Труд news”. Но това отново е значително по-малко от инфлацията за същия период от пет години, която е 35 на сто. Сред причините за високата инфлация е догонващият характер на икономиката ни спрямо икономически по-развитите страни от ЕС. Докато не стигнем нивото на заплати и цени в държавите от Западна Европа, е нормално увеличението на доходите и инфлацията в страната ни да са по-големи, отколкото при тях.