Патриарх Даниил: Време е държавата да върне православното религиозно образование в българското училище

Снимка: Пламен Стоименов

Българската държава има задължение да образова децата на православието и духовност. Време е държавата да върне православното религиозно образование в българското училище, като се отчетат възгледите на родителите да изберат за децата си профила на предмета, съответстващ на ценностната система. Това заяви Негово Светейшество патриарх Даниил на кръгла маса на тема Добродетели и религия в образователната система - възпитание и ценности.

Първо патриарх Даниил поздрави всички в залата с "Христос Воскресе!" След това Негово светейшество поздрави министъра на образованието Красимир Вълчев за желанието му да има предмет като "Добродетели и религия" в училищата, като такава е била молбата на Светия синод от началото на прехода.

"Православното богословие и произтичащия от него предмет има ценностно-формираща роля са знанията, свързани с конкретни ценности с формиране на конкретни добродетели - любовта към човеците, грижата за останалите хора, грижата за природата, състраданието, съпричастността, животът, свободата и зачитането на свободната воля, човешката личност и др.", изброи патриархът.

Той даде пример, че предметът "Православие" се преподава в други държави, като например в Гърция от повече от 200 години.

"Целта на предмета не е формиране на религиозно съзнание, а преподаване на знания за просветен избор в достъпна и интересна форма с традицията. Предметът ще съдейства допълнително за изграждане на млади хора като свободни и отговорни граждани. Предметът би запълнил един дефицит и празнота в цялостния общообразователен цикъл", подчерта патриарх Даниил, според когото доказаните ползи ще бъдат видни за обществото ни.

Той даде пример още, че Българската православна църква (БПЦ) е институцията с най-високо обществено доверие сред българското общество. 

"БПЦ винаги е била надежден духовен ориентир и стожер за държавата. БПЦ е част от конституционалната идентичност на България. Няма друга институция, която да цени повече човешката личност като свободата на волята и дарът на разума. Няма друга институция, която да се бори за опазване и възрастването на човека до утвърждаване на личността в доброто. Няма друга институция, която през цялото време на своето съществуване да е водила успешно човеците за най-ценните за човека", каза още патриарх Даниил.

Главният мюфтия Мустафа Хаджи поздрави християните с Великден. Той призова час по-скоро всички конфликти, които съществуват по света, да бъдат преодолени.

"Водени от чувството за отговорност, сме седнали на кръглата маса, за да се опитаме да начертаем програма за възпитанието на младото поколение. Живеем във време, в което технологията е постигнала успехи. Живеем във време на технологии и изкуствен интелект, но децата ни са хора, а не са роботи. Възпитанието в добродетели трябва да заеме важно място в техния начин на възпитание и живот", каза Мустафа Хаджи, като също подкрепи въвеждането на предмет "Добродетели и религия" в училищата.

Според него е необходимо децата да бъдат възпитавани в религия, за да може децата да борят с технологията и да не бъдат зависими от нея.

"Религията трябва да влезе в програмата на държавите училища, за да бъде обяснено на човешки език затова, че религията не иска да сме агресивни, а любовта към човека трябва да бъде водеща", подчерта главният мюфтия.

"Ние имаме за цел да възпитаме младото поколение в дух на добродетели и взаимно уважение", добави Мустафа Хаджи. Преподаването на религия ще предпази обществото от опити да бъдат насаждани разбирания за религията, които са чужди за народа, посочи той и поздрави МОН за начинанието си.

Най-четени