Петков обвини „Булгаргаз” за високите цени на газа
Премиерът Кирил Петков не вярва, че общините нямат пари да си плащат високите сметки за осветление. Независимо, че много кметове алармират, че за декември са получили фактури, чиито суми са колкото за цяла година, в Министерски съвет смятат, че не всички общини страдат от недостиг на средства.
„Да, може и да има такива общини, но ще изискаме точните детайли, точно за какви пари става дума, защото осветлението не е голям процент от разходите на общините. Така че искаме да отделим политическия пиар, с който ни заливат от сутрин до вечер”, обясни съмненията си Петков.
Министърът на енергетиката Александър Николов каза, че ще обмислят как да решат проблема и на университети и общежития с високите сметки за ток. „Те са юридически лица, разходите там са доста по-високи, отколкото могат да поемат студентите”, посочи Николов.
Енергийният министър подчерта, че промяна на тока за бита няма. Мораториумът е в сила, остава компенсацията за бизнеса и индустриалните потребители.
„По темата с цените на тока много ясно трябва да се каже, че фактурите през февруари ще включат компенсациите за декември и януари. Днес решихме, че започваме работна група, в която ще се обсъждат помощи за общините в посока училища, болници, детски градини. Докато имаме ситуация като тази, при която и МВР, и ДАНС работят за уличните лампи, които от двете страни на улицата струват с разлика от 4 000 лева, ще видим каква е ситуацията и ще отделим политическия пиар от реалните нужди от помощи, заяви Кирил Петков.
„За Булгаргаз да кажем, че уволнението на досегашното управление е, че хората там не са си изпълнявали тяхната задача по правилния начин. Водим разследване и сме сигурни, че тяхната дейност е част от проблема с високите цени на газа. Трябва да се види какъв процент идва от „Газпром” и какъв процент идва от азерския газ и това е предопределило повишаването на цените. Може би службите ще повдигнат обвинения, защото смятаме, че техните решения са довели до високата цена на газа”, обяви Петков.
Той обясни, че „сега има временни назначения в борда, но ще се направят публични конкурси в „Булгаргаз”.
Опровергаха всички направени забележки
Няма констатации за цените
Отстраненият Съвет на директорите на „Булгаргаз” публикува Доклада от проверката на БЕХ в дружеството и опроверга всички констатации и препоръки на работната група, направила проверката.
От доклада става ясно, че работната група не е констатирала никакви конкретни данни, че цената на газа от 1 януари би могла да бъде по-ниска. В доклада има редица констатации от типа на „съществуващите различия между данните, подавани от „Булгаргаз” в различни справки, водят до съмнения по отношение на тяхната коректност”. А от отстранения Съвет на директорите коментират, че едните справки са на месечна, а другите на тримесечна база.
Работната група посочва, че според правните консултанти на БЕХ по английско право точката за доставка на азерски газ е само Комотини и всяка друга точка за доставка трябва да се договаря с азерския доставчик допълнително. И тъй като междусистемната газова връзка с Гърция не е готова, не получаваме пълните договорени количества азерски газ.
Отстраненият Николай Павлов:
Опитват се да сплашат шефовете на „Булгаргаз“
„Беше включен целият инструментариум, включително полицейски, за да се натиска дружеството и ръководството, включително и в момента в блока, в който живея, има дежурна полицейска кола. Тези неща очевидно се правят, за да се сплаши ръководството”. Това заяви пред БНТ Николай Павлов, отстраненият в петък директор на „Булгаргаз”. Според него „Булгаргаз” е доста апетитно дружество, което е в отлично финансово състояние. Това е пазар за близо 3 млрд. лв. и е доста апетитна хапка, каза Николай Павлов. По думите му дружеството не може да бъде приватизирано, защото няма активи, най-големите му активи са договорите, които има. „Булгаргаз” ще внесе предложение за намаление на цената на газа с поне 17% от 1 февруари, каза още Николай Павлов.