„Величие” в парламента, ДПС-НН най-ощетени според данни на „Информационно обслужване”
Питат как са избрани експертите от КС
В парламента, където бе свикано извънредно заседание заради предизвиканите от ЦИК и „Информационно обслужване” скандали с преизчисляването на резултатите, партиите с изключение на ГЕРБ, нападнаха остро Конституционния съд.
От Софийска градска прокуратура пък поискаха поименно кои конституционни съдии са наредили броенето на бюлетините в 2204 секции, посочени в жалбите на партиите до КС.
Конституционалисти коментираха пред “Труд news”, че се прави опит за саботиране решението на Конституционния съд, от който се очаква да се произнесе по законността на парламентарните избори от 27 октомври миналата година.
Драгомир Стойнев от БСП заяви в началото на извънредното заседание на парламента, че ситуацията е без аналог и е опасна, защото се създава институционална нестабилност. “Има разпад на доверието в държавата. Вместо яснота има скандал. Поставен бе въпросът защо броенето се бави с два месеца. Зад реакцията на КС има прибързаност и неизказаност, има изпуснати твърдения за натиск”, каза от парламентарната трибуна Стойнев. Той попита защо от “Информационно обслужване” са сезирали прокуратурата за липсващите бюлетини в седем секции, а това не е направено от КС.
Тошко Йорданов от ИТН настоя да бъдат извикани експертите на КС, за да кажат по каква методика са променяни резултатите. “Конституционният ни съд започва да прилича на румънския”, предупреди Тошко Йорданов.
“Някой готви измама и забранява на ЦИК да си свършат работата. Разбрахме, че някой лъже заради схема за прекарване през заден вход една партия чрез вещи лица. 780 гласа се оказаха нула гласа и от това са ощетени всички партии”, обясни Хамид Хамид от ДПС-Ново начало.
Андрей Вълчев от БСП попита защо не е сезирана веднага прокуратурата от КС за липсващите бюлетини, предупреди, че с преизчисленията се изкривяват резултатите. Той попита по какъв критерий са избрани експертите и на какво основание са занулени гласовете на 780 българи.
Директорът на “Информационно обслужване” АД Ивайло Филипов каза, че изчезналите 780 гласа са за всички партии - от тях “Величие” има 32 гласа, а 21 гласа не им достигнаха да влязат в парламента, “Има такъв народ” - 35 гласа, “ДПС-Ново начало” - 242, “Възраждане” - 103, “Алианс за права и свободи” - 13, МЕЧ - 33, ГЕРБ-СДС - 134, ПП-ДБ - 92, “БСП-Обединена левица” - 55.
ЦИК даде срок до 9:00 ч. днес на “Информационно обслужване” (ИО) да предостави преизчислените изборни резултати. От дружеството поискаха от ЦИК протоколите на КС на хартиен и технически носител, които ще въвеждат отначало, тъй като дали на прокуратурата базовия си компютър.
Недопустимо е държавни органи да възпрепятстват работата на Конституционният съд да се произнесе по законността на изборите. Това заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти на учебен полигон “Ново село” в отговор на въпрос за преизчислението на резултатите от проведените през октомври м. г. парламентарни избори.
“Настоявам всички отговорни институции да положат максимални усилия за незабавно разрешаване на този случай, защото залогът вече не е само честността на изборите. Залогът е функционирането ни като демокрация”, посочи президентът. По думите му е изключително важно в тази ситуация да се намери вярното решение, а то е Конституционният съд и всички, които му помагат, да изпълнят своите задачи.
“Явно тези, които ни казват всеки ден с наглостта си какво и как да правим, а в същото време ни влекат от скандал в скандал и от криза в криза, имат интерес от подобно развитие”, посочи Румен Радев и подчерта, че има опит на задкулисието да погълне цялата държава. От всички нас зависи дали ще го допуснем, или ще намерим сили да го отхвърлим, каза още той.
Държавният глава допълни, че все повече се засилва усещането във все повече хора, че се минава една граница, отвъд която демокрацията става невъзможна. Затова той подчерта необходимостта компетентните институции да решат възможно най-бързо казуса и то в интерес на истината, справедливостта и демокрацията.
В отговор на въпрос дали ще свика Консултативен съвет за национална сигурност по темата президентът Радев посочи, че може да се стигне до свикване, ако отговорните институции се провалят в своите задължения да разрешат казуса.
По думите на държавния глава, когато този случай бъде приключен, трябва внимателно обмисляне на изборното законодателство, за да не се допускат избори като последните през октомври м. г., които преминаха под сянката на купения и корпоративен вот при множество нарушения и манипулации и в резултат се стигна до безпрецедентни искания за касиране на вота.
“Конституционният съд е силно обезпокоен”, “озадачени сме”, “питаме се какъв е проблемът”, създава се усещане, че се извършва проверка, “която може да е насочена към дейността на Конституционния съд по проверката и събирането на доказателствата” по делото за изборите.
С тези думи председателят на Конституционния съд (КС) Павлина Панова, коментира пред БНР ситуацията с прокурорската проверка, започнала докато съдът все още не се е произнесъл по законността на парламентарните избори.
Докато КС не постанови своето решение, той не може да огласява своите доказателства, нито друг държавен орган да ги предоставя на друг без разрешение на КС, категорична е Павлина Панова. Не е работа на “Информационно обслужване” да сезира прокуратурата, подчерта тя.
Отговорност в настоящата ситуация носят ЦИК и “Информационно обслужване”, посочи председателят на КС. И допълни, че прокуратурата няма основания да иска каквото и да било от КС, преди съдът да се произнесе по делото.
“Ако КС установи наличието на незаконни мандати на народни представители, процесът отново ще се върне към ЦИК и ИО”, поясни Панова.
Тя бе категорична, че “ако има някакъв натиск, той не е пряко към КС, защото той ще работи с данните, които ще подаде ЦИК.”
Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК. Тази готовност се затруднява от бездействието на ЦИК и “Информационно обслужване”, увери председателят на КС.
Писмото на прокурор Виолета Марчева от Софийската градска прокуратура до председателя на КС Павлина Панова
В КС е получено писмо от прокурор Виолета Марчева от Софийска градска прокуратура. То е адресирано до председателя на КС и в него се иска той по спешност да предостави на прокуратурата:
• Решения, мотиви, на база на които е взето решението за допускане и създаване на дело №33/2024 г.
• Изисквания, мотиви, на база на които са избрани експертите.
• Правила, по които да работят експертите, включително при определянето кои бюлетини са действителни, кои не, по какви критерии се приема тяхната работа.
• Правила при изискване изборните книжа от ЦИК и общинските администрации, включително образци на приемо-предавателни протоколи/констативни протоколи.
• Кой/кои член/ове от Конституционния съд или експертите са определили кои изборни книжа да се представят при изготвяне на оценката от експертите.
• Писма, с които са изискани от ЦИК /Общинската администрация изборните книжа.
• Всички приемо-предавателни протоколи/констативни протоколи, с които са получени изборните книжа.
• Резултат от работата на експертите - протоколи, записи от срещи, има ли уточнения за уеднаквяване на работата, причини за привличане на криминалисти, правила за тяхната работа, експертизата на криминалистите.
• Както и всички други документи съотносими към случая.
Няма да дават поисканите документи
“Конституционният съд е независим от законодателната, изпълнителната и съдебната власт орган, който се ръководи само от разпоредбите на Конституцията и от Закона за конституционния съд”, заявяват от КС в отговор на искането от Софийска градска прокуратура за информация и служебни документи по делото за оспорване на изборните резултати.
Отговорът беше публикуван от КС, както по-рано беше публикувано и искането на СГП.
От съда посочват, че съгласно устройствения закон и правилника си пускат подлежаща на публикуване информация по делата на интернет страницата си.
“При неприключило дело КС не дължи предоставяне на посочените от Вас документи”, отговарят от съда на прокуратурата.
Това, на което ставаме свидетели, е сложна смесица от некомпетентност, саботаж и бягство от отговорност, за което заслужават укор, макар и в различна степен, всички участващи институции.
Първо, Конституционният съд заслужава укор, защото е сезиран не само за частична незаконосъбразност на изборите, а за обявяването им изцяло за незаконосъбразни, но въпреки това не проверява всички избирателни секции, а само 2204 от тях. Но това е малкият проблем - огромният проблем е ЦИК. За пореден път този състав на комисията демонстрира отчайваща некомпетентност, зад която се крият и конкретни политически интереси. ЦИК има ясна е недвусмислена задача, поставена от Конституционния съд - да преизчисли резултатите в проверяваните от конституционната юрисдикция 2204 секции и да предостави тази информация на съда, който да се произнесе с решение по жалбите, с които е сезиран. Вече ще станат две седмици ЦИК не прави това, а шиканира - протака, пише някакви писма. Бави се прекомерно при положение, че в далеч по-натоварена атмосфера след изборния ден изчисляват, с помощта на “Информационно обслужване”, разбира се, изборния резултат в цялата страна, в повече то 12 хиляди секции само за 3 дни. Сега не им стига многократно повече време за изчисляването на многократно по-малко секции. Как става така? Тези хора трябва да си свършат най-после работата и да подадат оставка.
Остър укор заслужава и “Информационно обслужване”, което вместо да си свърши работата, изискана от КС чрез ЦИК, пише писма и сигнали до прокуратурата. От своя страна, прокуратурата, която по принцип има право да проверява данни за извършени престъпления срещу изборния процес, предвидени в Наказателния кодекс, пише писмо, с което измежду рутинната информация включва и въпроси, по които прокуратурата няма право да изисква информация, защото засяга изключителната компетенция на Конституционния съд и висящо пред него производство. Това са например въпросите какви мотиви имал КС да подбере вещи лица, защо ги е подбрал и пр.
Определено се демонстрира неразбиране на конституционния статус на КС, които е единственият държавен орган, който има компетенцията да се произнася по законосъобразността на изборите.
Въобще, институционална какофония, която ерозира държавността и доверието на гражданите.