Разследват за безстопанственост шефове, сключили договора с “Боташ” (обзор)

Иззетите документи бяха натоварени в микробуси с надпис “Полиция”.

Комисия “Антикорупция” влезе в офиси и жилища

Делото е за ощетяване на „Булгаргаз“ и тръгва миналото лято след проверка на ДАНС

Обиските са “по неотложност”

Труд news
Как e сключен договорът на “Булгаргаз” с турската енергийна компания “Боташ” и дали с него са причинени щети на държавата. Това е предметът на делото, което води Софийска градска прокуратура и е възложила случая на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), чиито инспектори имат разследващи функции.

Днес екипи от комисари влязоха в канцеларии в Министерството на енергетиката и офисите на “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз” и иззеха документи. От министерството заявиха, че са предоставили всичко, което им е поискано от разследващите. Обиски имаше и в жилищата на Росен Христов - служебен енергиен министър и Деница Златева, която по време на подписването на договора с “Боташ” беше шеф на “Булгаргаз”. До редакционното приключване на броя не стана известно дали Христов, Златева или някой друг бивши или настоящ чиновник е с повдигнато обвинение.

Досъдебното производство е образувано на 16 август миналата година по материали от проверка на ДАНС. Действията днес са били изненадващи “по неотложност”, за да не се даде възможност за унищожаване на документи, предмети и вещи.

“Разследването се води за това, че през декември 2022 г. от длъжностно лице не са били положени достатъчно грижи за ръководенето, управлението и стопанисването на повереното му имущество при сключване на договора и от това са последвали значителни щети за “Булгаргаз” ЕАД, като престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай (чл. 219, ал. 4 НК)”, посочиха от прокуратурата.

Споразумението с “Боташ” беше подписано в началото на 2023 г. и предвижда, че “Булгаргаз” трябва да плаща всеки месец около един милион лева за правото да ползва капацитета на съоръженията и газовата мрежа на “Боташ”. Българското дружество спря да плаща в края на юни 2024 г. и оттогава опитва да предоговори условията и да намали резервираните 1,8 млрд. кубически метра годишно и таксите за ползване на мрежата.

Най-четени