Украинската страна е нанесла 17 удара срещу централата за денонощие
Москва ще съдейства напълно на инспекциите
Русия е изготвила подробни планове за изключване на Запорожката атомна централа - най-голямата в Европа - от украинската енергийна мрежа, а оттам и достъпа є до европейската, предаде британската телевизия “Скай Нюз”.
Централата е една от най-горещи конфликтни зони във войната, като има опасения от сериозен инцидент, ако обстрелът около съоръжението продължи. Русия и Украйна се обвиняват взаимно за атаките, на фона на международни призиви за демилитаризиране на района, припомнят наблюдатели.
Русия контролира електроцентралата, като на място украински персонал все още работи там.
Ръководителят на украинската компания за атомна енергия каза пред “Гардиън”, че руските инженери имат план за прекъсване на централата и свързването є към руската мрежа.
“Те представиха плана на работниците в централата, а те го представиха на нас”, каза Петро Котин.
“Предпоставката за този план е тежка повреда на всички линии, които свързват Запорожската атомна електроцентрала с украинската система”, уточни още експертът. Според Котин, руският обстрел на линиите е предназначен да доведе до такъв сценарий, а процесът на превключване на системите би бил сериозен риск по отношение на осигуряването на охлаждане на реакторите. Интервюто с Котин идва на фона съобщения в руските медии ден по-рано за двама задържани служители на АЕЦ “Запорожие” по обвинения в сътрудничество и предаване на информация на въоръжените сили на Украйна.
В рамките на деня в четвъртък ръководителят на администрацията на Запорожска област Евгений Балицки каза в ефира на телевизионния канал “Россия 24”, че за изминалото денонощие украинските войски са обстрелвали около 30 пъти района на селището Енергодар, от които 17 удара са били срещу АЕЦ “Запорожие”.
Същевременно директорът на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси заяви в интервю за френската телевизия “Франс 24” в разговорите си с руската страна е получил уверения, че “в най-скоро време” на експерти на агенцията ще бъде осигурен достъп до съоръжението, за да констатират възможните рискове и достоверността на обвиненията от страна на Киев и Москва за систематичния обстрел на АЕЦ “Запорожие”.
Със специален указ за първи път от 2017 г.
Владимир Путин
Президентът на Русия Владимир Путин подписа указ за увеличаване на числеността на въоръжените сили на Русия със 137 000 военнослужещи предаде РИА “Новости”.
“Да се ??установи щатната численост на въоръжените сили на Руската федерация в размер на 2 039 758 единици, включително 1 150 628 военнослужещи”, се казва в новия указ.
В съответствие с предишния указ от 17 ноември 2017 г. руските войски наброяват 1 902 758 войници и офицери, включително 1 013 628 военнослужещи. Засега Кремъл се въздържаше да обяви мобилизация на мирното население, за да попълни редиците на войската в рамките на войната в Украйна, която според руските закони има само статута на “специална операция”, припомнят наблюдатели.
Всяко примирие сега ще създаде проблеми за ЕС
Германия и други европейски държави също нямат нужда от преговори сега, тъй като това ще “провокира Русия към по-дръзко поведение” в политически, икономически и дипломатически план, казва още Подоляк (на снимката).
Съветникът на президента на Украйна Влодимир Зеленски Михайло Подоляк заяви в интервю за германското издание “Билд”, че преговорите с Русия за прекратяване на военните действия вече са неизгодни за украинската страна и страните от Европейския съюз.
Според него, ако в близко бъдеще се проведе преговорен процес, той ще фиксира “временно примирие във война, която няма да бъде завършена”.
“Руската федерация ще счита това за победа и ще продължи да твърди, че насърчава своята експанзионистична политика. Следователно примирието сега ще означава само следващ етап от войната след определено време”, каза той.
Съветникът отбеляза, че в случай на временни споразумения с Русия много граждани, напуснали Украйна по време на военните действия, няма да посмеят да се върнат обратно в страната, поради което инвестициите няма да дойдат. Той заяви, че в този случай ще се получи “сива зона”, която ще се разраства и “постоянно ще оказва натиск върху Европа”.
“Европа ще бъде принудена непрекъснато да инвестира големи суми пари тук, за да поддържа по някакъв начин тази територия в жизнеспособно състояние. Това е неизгодно за Европа в средносрочен и дългосрочен план”, обясни Подоляк.