Репортаж на Маркус Уокър и Евгения Сиворка, The Wall Street Journal
Докато Русия засилва лятната си офанзива, украинските защитници се опитват да запазят предимството си в областта на безпилотните технологии, пише The Wall Street Journal.
На огрения от слънцето източен фронт на тази изтощителна война украинските безпилотни самолети изпълняват все повече задачи - от убиване на руски войници, през евакуация на ранени до донасяне на вечеря в окопите. В околностите на този град някои пехотинци от 93-та механизирана бригада на Украйна са заклещени в окопите си от три месеца. При ротацията на войските трябва да се изчака мъглата и дъждът да блокират гледката на руските дронове.
На един от екраните мерникът на разузнавателен дрон се фокусира върху руски войник, който седи в храсталака. Малък квадрокоптер се приближи бавно и пусна граната. Тя пропусна.
Костянтинка, индустриален град, в който някога са живели 67 000 души, е една от основните цели на лятната офанзива на Русия. Инвазивните сили на Москва се придвижват на запад през плодородната Донецка област, използвайки по-голямата си численост, но губейки стотици щурмоваци на ден за малки успехи. Според украинските военни безпилотните самолети са изпреварили артилерията като причина номер едно за руските жертви.
Тъй като опитната 93-та бригада се държи здраво в Костянтинивка, руснаците се опитват да я обходят през провинцията. Руската пехота трябва първо да премине през километри смъртоносни открити земеделски площи. Те се опитват да преминат пеша или с мотоциклети.
Повечето от тях биват отблъснати, преди да се доближат до украинските линии, от дронове с поглед от първо лице, известни като FPV - летателни апарати с размерите на чиния за вечеря с четири ротора, управлявани чрез жива картина на очилата на пилота.
Оцелелите руснаци се опитват да се прегрупират, след което атакуват украински окоп или землянка.
Последната бронирана атака тук беше около Нова година, когато 14 руски бронирани машини се опитаха да преминат през портала на безпилотни самолети.
Но руските безпилотни самолети измъчват и Костянтиновка. Разузнавателните им безпилотни самолети „Орлан“ и „Зала“ непрекъснато изследват града. Руските безпилотни летателни апарати, свързани с дълги оптични кабели, които ги правят неподатливи на електронно заглушаване на сигнала, удрят всичко, което видят, включително цивилни граждани.
На тридесет мили югозападно, град Покровск е още по-надолу по пътя на разрушението. Той не е паднал досега, но щетите са големи. Руското настъпление, подобно на бавно движеща се лава, поглъща всеки град, до който се докосне, с дронове и тежки бомби.
Танк Т-72 от 68-а украинска бригада „Ягер“ се крие под гъстия летен навес на горичка край града. Танковете на подразделението работят на смени, като влизат в Покровск, за да обстрелват руски цели от далечно разстояние.
Танкът от съветската епоха е пленен от руснаците в началото на войната. Екипажът му го нарича „Ляля“.
В таен бункер под акациеви горички и слънчогледови полета мъжете от подразделението за безпилотни летателни апарати „Булава“ усъвършенстват технологиите, за да останат една крачка пред руснаците в надпреварата за роботизирано въоръжаване. Подразделението работи и с украински производители на дронове по по-сложни решения, включително лазери, носени от FPV, които могат да режат оптични кабели.