Земетресенията в Истанбул, Кютахия и в българската акватория на Черно море са станали по различни разломни линии и няма вероятност да са се активизирали взаимно. Това заявиха експерти пред турската редакция на BBC.
След силните трусове в Истанбул, няколко земетресения разлюляха и българското Черноморие. Това предизвика въпроса дали земетресенията, случили се през последните три дни, са свързани помежду си.
„Те са независими едно от друго. Това са земетресения, които могат да бъдат оценени в рамките на нормалната земетръсна активност на Турция“, обясни проф. д-р Сюлейман Пампал, обяснявайки ситуацията по следния начин:
„Земетресението в Истанбул се е случило в средната част на северния клон на Северноанадолския разлом, тоест на разлома, който познаваме като Централен Мармарски разлом или Кумбургазски разлом. Разломната зона, обхващаща Кютахия, е важна разломна зона, която започва от Западна Анатолия и продължава до Централна Анатолия - разломът Симав и зоната Афион-Акшехир Грабен. Има разлом в Черно море, който започва от Грузия и върви успоредно на брега на Черно море, простирайки се чак до Централното Черно море. Подобна активност се случва и там, тя трябва да се счита за нормална.“
Експертът Бурак Чатлъоглу е на същото мнение.
„Няма връзка между тях", категоричен е той пред BBC. "Ако говорим за земетръсния потенциал на нашата страна, от юг Арабската плоча се свива на север. Отново от юг, от страната на Крит, Африканската плоча свива Анатолия. Поради това свиване на Арабската и Африканската плоча, Анатолия се движи на запад. Северноанатолийският разлом вече се формира поради това движение. Отдолу се формира Източноанатолийският разлом поради свиването на Арабската плоча. Сега, поради движението на запад в резултат на Източноанатолийския разлом и Северноанатолийския разлом, когато Африканският разлом се свива отдолу, се появяват отвори в Егейския регион. Тези отвори образуват депресивните области, които наричаме Хорст-Грабен. Наричаме тези отвори Западноанатолийски разломни системи. Тези системи са независими една от друга."
„Земетресението в Истанбул се случи на клон на Северноанадолския разлом. Земетресението, което се случи днес, обаче е земетресение, случило се в рамките на Западноанадолската разломна система. Земетресенията в Кахраманмараш на 6 февруари бяха земетресения, случили се на Източноанадолския разлом. Тъй като тези разломи са независими един от друг, те не си влияят взаимно“, казва Чатлъоглу, „Няма такова нещо като спусък. Има повече от едно земетресение, защото в страната ни има много разломи и се намираме в тектоничен пояс.“