СЗО и Европейската агенция по лекарствата нямат доказателства, че ибупрофен влошава състояниeто на болни от COVID-19

Световната здравна организация и Европейската агенция по лекарствата публикуваха актуализирани насоки, според които няма доказани научни данни, свързващи използването на ибупрофен без рецепта с влошаването на COVID-19.

СЗО не застава зад становището срещу употребата на ибупрофен за облекчаване на симптомите на COVID - 19;

СЗО се консултира с лекари, лекуващи пациенти със COVID-19, и те не са запознати със случаи на каквито и да е отрицателни ефекти на ибупрофен, извън обичайните известни странични ефекти, които ограничават употребата му в определени популации;

Становището следва и насоките на Европейската агенция по лекарствата (EMA), че "понастоящем няма научни доказателства, установяващи връзка между ибупрофен и влошаване на COVID-19".

Становището следва и насоките на Европейската агенция по лекарствата (EMA), че „понастоящем няма научни доказателства, установяващи връзка между ибупрофен и влошаване на COVID-19“, което включва следните точки:

При започване на лечение на температура или болка при COVID-19 пациентите и здравните специалисти трябва да обмислят всички възможни варианти за лечение, включително парацетамол и НСПВС.

В съответствие с националните ръководства за лечение на държавите в ЕС, пациентите и здравните специалисти могат да продължат да използват НСПВС (като ибупрофен) съгласно одобрената продуктова информация.

Към настоящия момент няма причина пациентите, приемащи ибупрофен, да прекъснат лечението си, въз основа на горното. Това е особено важно за пациенти, приемащи ибупрофен или други НСПВС лекарства при хронични заболявания.

Най-четени