Сотир Цацаров внесе искане за приемане на тълкувателно решение

Сотир Цацаров внесе искане за приемане на тълкувателно решение

Главният прокурор Сотир Цацаров сезира Общото събрание на Наказателната колегия на Върховния касационен съд с искане за допълване на тълкуването, дадено с Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 г. по т. д. № 3/2015 г. относно приложението на принципа „ne bis in idem“. Това съобщават от пресцентъра на прокуратурата.

В края на 2015 г. Общото събрание на Наказателната колегия на ВКС прие, че поради липса на законодателна уредба във вътрешното право спазването на стандарта, заложен в чл. 4, § 1 от Протокол № 7 от КЗПЧОС изисква когато дадено лице е санкционирано с административно наказание, с влязъл в сила акт след проведено административно -наказателно производство с характер на наказателно, образуваното второ по време наказателно производство да бъде прекратено, на основание чл.24 ал. 1 т. 6 НПК.

Прилагането на това тълкуване доведе до реална възможност за изключване на наказателната отговорност и сериозен превес на наложените административни санкции, предвид значително кратките срокове на приключване на административно – наказателните производства, с влязъл в сила акт. Така на основание чл. 24 ал. 1 т. 6 НПК от съдилищата са прекратени образувани и неприключени преди налагането на административна санкция наказателни производства за престъпления контрабанда, държане на акцизни стоки без бандерол в големи размери, незаконно преминаване на границата, хулиганство, причиняване на смърт при професионална непредпазливост, пътно-транспортни произшествия и др.

Искането на главният прокурор е обосновано с:

• актуалната практика на ЕСПЧ по прилагане на чл. 4, § 1 от Протокол № 7 от КЗПЧОС – Решение от 15.11.2016г. по делото „А и Б срещу Норвегия“ на Голямата камара на ЕСПЧ, което предпоставя друг подход по отношение на „двойните производства“ и

• противоречието на съдебната практика след постановяване на ТР 3/2015г. на ОСНК на ВКС с основните принципи в българското наказателно право за приоритет на наказателната отговорност пред административната и създадената общественонеприемлива възможност деяния, които представляват престъпления да се наказват с административно наказание или дори да останат несанкционирани.

Според цитираното Решение на Голямата камара на ЕСПЧ, едно правноукоримо поведение може да бъде санкционирано едновременно и със средствата на наказателната санкция и на административнонаказателното право когато двете производства са достатъчно близки по същество и по време, така че взаимно се допълват.

Противодействието по един цялостен начин със средствата и на административното, и на наказателното производство, въпреки различните видове наказания, наложени от различни органи при наличие на достатъчно тясна връзка между тях, се възприема като напълно допустимо в случаите когато двете производства могат да се разглеждат като част от една цялостна система от наказания за извършеното правонарушение.

*Пълният текст на предложението на главния прокурор е публикувано на страницата на ПРБ. (Раздел „Обществена информация“ – Подраздел „По тълкувателни дела“, от дата 06.07.2017 г.)

Най-четени