„Карциномът на гърдата е най-честата от всички онкологични локализации. През последните 15 години се постигна напредък с откриване на генетични и терапевтични фактори, както и в методите на специалната образна диагностика – дигитална мамография и модификациите ѝ, включително 3D и с контраст, иновации в ултразвуковия метод и МРТ (бел. ред. магнитно-резонансна томография)“, това каза на здравна конференция д-р Виктор Йорданов.
„Генерираните образи от тях са с изключително висока резолюция, което допринася за все по-ранно откриване на болестта. Тези техники ни показаха разнообразните лица на това заболяване, което може да имитира фиброаденом или non-mass лезиите, които почти не личат на ехография“, допълни още д-р Йорданов.
Специалистът отбеляза, че прецизната диагностика, в началото на това заболяване, води до успех.
„Позволява подбиране на подходящи пациентки за безопасна частична резекция, както и за сентинелна биопсия“, допълни той.
„Биопсията планирана и провеждана под образен контрол вече е процедура, която се прави рутинно по време на кратко амбулаторно посещение“, посочи още специалистът.
„За успешна борба с рака на гърдата, в България трябва да са приоритет новите европейски ръководства за скрининг, диагностика и грижа за онкологично болните, както и новата схема за осигуряване качество на живот на хората с тази локализация“, това каза доц. д-р Здравка Валерианова.
Тя допълни, че: „Наличието на актуална и точна информация за разпространение на заболяването е в основата на успешната борба с него. Липсата на Раков регистър в страната не дава възможност да се оцени действителният брой на новите случай на заболелите от рак на гърдата, както и преживяемостта на тази локализация“.
„Данните на Европейската информационна система за рака (ECIS) през 2022 г. показват, че половината от новите случаи при жените се срещат във възрастовата група от 45 до 69 г. Това е една от основните причини за препоръчаните новости в скрининга, залегнали в Европейския план за борба с рака, приет през 2022 г.“, каза д-р Валерианова.
Февруари е месецът, когато отбелязваме борбата с рака (4 февруари - Световен ден). А ракът на гърдата е едно от най-често срещани онкологични заболявания. В САЩ една от 8 се разболяват от карцином на гърдата, а в Европа една от 11, показва статистика.