Столтенберг: Има напрежение в Косово и Босна и Херцеговина, но не виждаме непосредствена военна заплаха

Столтенберг: Има напрежение в Косово и Босна и Херцеговина, но не виждаме непосредствена военна заплаха

Западните Балкани са от стратегическо значение за НАТО и въпреки че няма непосредствена военна заплаха за никоя от страните в региона, все още има причини за безпокойство относно ситуацията поради нарастващото напрежение. Това каза генералният секретар на Алианса от Скопие Йенс Столтенберг след срещата си с лидери на страните-членки на НАТО от Западните Балкани, съобщава Kosovo-online.

„Виждаме заплахи за отделяне в Босна и Херцеговина, крехка ситуация със сигурността в Косово и застой в преговорите между Белград и Прищина, докато авторитарни държави като Русия заплашват нашия демократичен интегритет с хибридни заплахи. Обръщам се към всички в региона. На всяка среща изтъквах, че важността на диалога и дипломацията във връзка с конфликта и войната. А исканията в Босна и Херцеговина заплашват мира. Диалогът е необходим за Белград и Прищина. Време е да преодолеем регионалните конфликти, които продължават твърде дълго”, добави Столтенберг.

„НАТО присъства в този регион от години. В Косово увеличихме присъствието си с около 1000 допълнителни войници и по-тежко въоръжение. Винаги сме бдителни, наблюдаваме отблизо ситуацията и винаги ще правим всичко необходимо, за да защитим и защитим всички съюзници“, коментира Столтенберг.

На срещата в Скопие присъстваха министър-председателите на Северна Македония Димитър Ковачевски, Албания Еди Рама, Черна гора Милойко Спаич и президентът на Хърватия Зоран Миланович.

Еди Рама отбеляза, че е необходимо НАТО да увеличи допълнително военното си присъствие в Косово и да засили граничния контрол между Косово и Сърбия, с което Зоран Миланович се съгласи.

Най-четени