Съдът отхвърли жалба на горнооряховския кмет Николай Рашков срещу решение на КПКОНПИ за конфликт на интереси

Решението подлежи на обжалване пред ВАС

 Административният съд във Велико Търново отхвърли жалба на кмета на Горна Оряховица Николай Рашков срещу решение на КПКОНПИ за конфликт на интереси. Делото, заведено от градоначалника стартира през януари тази година, а на 18 февруари, съдът се е произнесъл с решение, което потвърждава констатациите на Комисията. То може да се обжалва в 14-дневен срок пред Върховния административен съд.

Казусът е свързан с продажбата на общински терен, спечелен на търг през 2023 г. от дружеството, управлявано по онова време от Николай Рашков.

На организирания от бившия кмет на Горна Оряховица публичен търг са се явили общо трима кандидат-купувачи. Управляваното от Николай Рашков дружество е предложило най-високата цена и е обявено за победител със заповед на предишния кмет Добромир Добрев.

Междувременно за кмет на Горна Оряховица е избран Николай Рашков, който своевременно е излязъл от собствеността на фирмата си и управлението и е поето от неговата майка. Плащането за спечелената на търг общинска земя пък е направено в новия управленски мандат.

За да може общината да получи парите, в началото на 2024 година новият кмет Рашков е подписал договора с дружеството. Заради подписа му обаче в КПКОНПИ е подаден сигнал за конфликт на интереси. След направената проверка Комисията се е произнесла, че има нарушение и му е наложила глоба от 5000 лева. Рашков обжалва това решение пред Административен съд – Велико Търново.

На последното съдебно заседание, в свое изявление като жалбоподател Николай Рашков припомни, че в тайното наддаване на търга бившата му фирма е предложила със 100 000 лв. повече от втория класиран участник. Подписването на договора, за да постъпят в общинската хазна 613 000 лв. пък дори е в интерес на обществеността, тъй като парите са послужили за погасяване на част от заварените над 2 млн.лева задължения.  

От страна на жалбоподателя бяха изложени и още редица факти. Разпореждането с общинския терен е осъществено от Общинския съвет, а не от новия кмет. Със свое решение Общинският съвет е дал предварително съгласие да се продадат имотите, определил е това да се случи чрез търг, определил е и началната тръжна цена. Заповедта за определяне на спечелилата фирма пък е издадена в предишния мандат, от предишния кмет, а цената е заплатена изцяло на датата на сключване на договора.

"Със сключването му са изпълнени решенията на местния парламент, на назначената за провеждане на търга комисия и влязлата в сила заповед на предишния кмет. С договора не е създадена помощ, привилегия или подкрепа за търговското дружество, тъй като е проведена състезателна тръжна процедура, победителят от която е дал цена, съществено надхвърляща началната", гласеше още защитната теза на Николай Рашков.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура