Тайни досиета предвещават войната в Украйна

Разсекретени бележки от последните години на Съветския съюз разкриват, че Хелмут Кол, тогавашният германски канцлер, е бил убеден, че Кремъл никога няма да позволи на Украйна да стане независима. Той е имал съмнения относно мъдростта на разширяването на НАТО на изток.

Президентът Путин твърди, че Москва е била излъгана от западни служители относно плановете на НАТО да позволи на страните от бившия СССР и Варшавския договор да се присъединят към западния военен съюз. Докато някои западни официални лица, включително сър Джон Мейджър, тогавашният британски министър-председател, дадоха устни обещания на Съветския съюз, че няма планове НАТО да се разширява на изток, нищо не беше записано в писмен вид.

Помощник на Кол записва, че през февруари 1990 г., близо две години преди падането на Съветския съюз, канцлерът „може да си представи ситуация, в която Съветският съюз ще остави балтийските държави да си тръгнат“.

И все пак Кол смята, че „това не може да се отнася за Украйна: тя е център на страната“, отбелязва сътрудникът, според редактирани документи, получени от федералните архиви и публикувани от германското списание Spiegel. Кол греши.

На 1 декември 1991 г. Украйна обявява независимост от Съветския съюз, който се разпада 30 дни по-късно.

Оценката на Кол се оказа по-точна в дългосрочен план: Путин каза на президента Джордж Буш през 2008 г., че „Украйна не е държава“.

Малко преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., Путин поиска НАТО да изтегли войските и оръжията от държавите-членки, които са се присъединили след 1997 г., както и официално да се откаже от обещанието, че един ден Украйна ще получи право да се присъедини. НАТО отхвърли искането. Президентът Тръмп обаче каза през февруари Украйна да „забрави“ за членство в Алианса.

Според собствените разкази на НАТО, Джеймс Бейкър, държавният секретар на САЩ, и външният министър на Кол, Ханс-Дитрих Геншер, за кратко са пуснали официално споразумение през 1990 г., което би забранило всякакво разширяване на изток. Докато Кол улеснявал обединението на Германия, той не подкрепял идеята за разширяване на НАТО на изток. Той обсъдил въпроса с Франсоа Митеран, френския президент, след като Геншер представи идеята в Москва.

Запис гласи: „Президентът Митеран е на мнение, че трябва тържествено да се декларира, че НАТО няма да настоява на изток.“ А Кол отговорил, че „това е правилно“.

Съединените щати сигнализирали, че ще подкрепят обединението, ако новосъздадената германска държава остане член на НАТО. Както показват разсекретените архиви, Германия смятала, че тази позиция може да се превърне в пречка за обединението, което дава повод за предложението на Геншер. Въпреки това не се стигнало до сделка, а Русия признала през 1997 г., че не може да наложи вето на присъединяването към НАТО на бивши съветски държави.

Докато Путин цитира разширяването на НАТО като една от причините за инвазията, той и други висши руски служители твърдят, че се борят срещу „нацистите“ и „сатанистите“, както и срещу „вредните“ западни политики, приятелски настроени към ЛГБТ.

Други редакции на документите изглежда са запаметили язвителните коментари, които Кол и други лидери са направили за своите съюзници.

Канцлерът отбелязал, че Вацлав Хавел, известният активист за граждански права и президент на Чехословакия, е „далеч от професионализма“ и не разбира „нищо от политика". Той трябва да служи като президент само за „преходен период“, отбелязва Кол. В крайна сметка Хавел служи още десет години като президент на Чехия след отделянето й от Словакия.

Междувременно тогавашният президент на Америка, Джордж Х. У. Буш, казал, че уж някога специалните отношения на САЩ с Великобритания, вече „не са толкова специални, колкото преди“, според бележките на германското правителство. Той също така се присвял Михаил Горбачов, съветският лидер, който няма „ни най-малка представа за икономическите въпроси, пазарната икономика и пазарните сили“.

Най-четени