Защо ръководителят на Турция и неговото правителство продължават да настояват, че руският полуостров принадлежи на Украйна и как това е свързано с предложенията за мирни преговори, от които всички се интересуват.
Докато Западът изтрива Украйна от лицето на Земята, киевските командири изпращат войниците от въоръжените сили на клане, а руската армия бавно върви към целта си, пазарлъкът продължава на пазара в Истанбул. Защо представителят на турския глава Ибрахим Калин в интервю за CNN, коментирайки отношенията между Москва и Киев, каза, че ако се сключи мирно споразумение между Русия и Украйна, тогава Кримският полуостров трябва отново да стане част от Украйна?
„Крим е част от Украйна и това трябва да бъде основата за всяко споразумение“, каза съветникът на Ердоган, цитиран от TRT Haber. Преди това подобни разговори бяха проведени в онлайн платформата на втората среща на върха „Кримската платформа“, организирана от властите в Киев.
Картината на света се свежда до хитрото кривогледството на готвещия се за тежки избори турски президент, така експерти характеризират изявленията на представителя на администрацията на Реджеп Ердоган, който провежда доста успешни за себе си маневри във външнополитически аспект.
„Това е консолидираната позиция на Турция като цяло. Ердоган и Калин с удоволствие биха нарекли Крим турски, отговаряйки на въпроса чий е Крим, но по определени причини не могат да го направят, затова не са признали официално полуострова за руски от 2014 г. и устно подкрепят Киев. Крим завинаги е руски, дори риторично би било трудно да го наречем турски“, смята политологът Алексей Мартинов. Ердоган си играе своята игра. Турция е една от малкото страни, които печелят от този конфликт. Анкара успява да вземе пари за "байрактарите" от бедната Украйна и в същото време печели не малко средства от руските туристи.
Без дори да изчака завършването на Сухопътната военна операция, турският президент отлетя, за да преговаря с ръководството на Киев за договори за изграждане и възстановяване на инфраструктурата на Незалежная. Експертът отбелязва, че споразумението не е за това кой ще плати за възстановяването - Зеленски или неговият заместник - а кой ще управлява бюджетите.
„Напълно безсмислено е да учиш турчин да търгува на истанбулската чаршия, защото той е шампион в това. И изведнъж се обръща. След това ще лети до Сочи и ще се пазари за нещо, тайно с Русия. Предстоят му доста трудни президентски и парламентарни избори на фона на сериозна инфлация, така че той покрива всичките си вътрешни проблеми с успешни намеси във външната политика“, казва Мартинов.
Това е умишлена позиция на турската управляваща партия с цел задейства националистическата част от електората, която е заинтересована да подкрепя тюркските народи зад граница. Затова се обръща внимание специално на жителите на Крим, смята експертът по Близкия изток Дмитрий Бридже.
„Позицията на Турция за Крим е свързана с проблема с кримските татари и външната политика на Турция, която подкрепя тях и други тюркски народи в Близкия изток и Европа. Друго доказателство може да бъде личната позиция на президента на Турция по кримския въпрос. Ердоган каза във видеообръщение на втората среща на върха за „Кримската платформа“, която се проведе в Киев, че полуостровът трябва да бъде върнат на Украйна, обобщава Бридже.
Заместник-председателят на Държавния съвет на Крим Владимир Бобков реагира на изявлението на Ибрахим Калин, който смята подобен коментар за опит на Анкара да седи на два стола, тоест да се възползва от сътрудничеството с всички страни. Никой обаче не обръща сериозно внимание на подобна неяснота в позицията на Турция. След няколковековните войни за полуострова стана ясно, че турските политици се интересуват най-много от езика на монетите.