Предложените мерки за подпомагане на служителите на бизнеси, които са принудително затворени, не са достатъчни, твърдят от Българската хотелиерска и реторантьорска асоциация (БХРА). Според мерките се предвижда работниците, на които се налага да излязат в неплатен отпуск заради Ковид-19, да получават до 24 лева на ден като финансова помощ. Това обаче при 20 работни дни е 480 лева. В същото време минималният осигурителен праг в сектора вече е 810 лева, а същите тези работници при мярка 80/20 ще получават 648 лева, изчисляват от БХРА. И подчертават, че при помощта до 24 лева на ден не става ясно кой ще плаща осигуровките на служителите.
От организацията припомнят, че още през октомври са поискали при затворени бизнеси държавата да плаща целите заплати и осигуровки на служителите, както и разходите за наем, ток, вода и отопление. Освен това от БХРА тогава са предложили и при затворен принудително бизнес работодателят да се освобождава от задължението да плаща данъци и такси за периода на спиране на дейност.
От БХРА са против и факта, че помощта е предвидена само до края на годината и максималният срок за подпомагане на служители в неплатен отпуск от два месеца. От организацията предлагат още при заразен персонал, който има доказани положителни тестове за Ковид-19, заведенията да могат да се самокарантинират и сами да затворят обекта, като в този случай бъдат подпомогнати от държавата като принудително затворените бизнеси.
Като искането е да се подпомагат само тези служители, които не са в болничен и нямат доказан Ковид-19, но не могат да изпълняват работните си задължения заради задължителна карантина.
От БХРА предлагат още мярката да се разшири и за служителите на половин работен ден, като за тях максималната помощ да бъде 50 на сто от тази, предвидена за работещите на 8-часов работен ден. По този начин ще се подпомогнати нощните заведения, барове и дискотеки, чиито служители работят на 4-часов работен ден, обясняват от БХРА.