В различните култури има различни ритуали по инициация, след която момчето може да се нарече мъж. В по-примитивните общества за това са измислени специални ритуали, свързани най-вече с физическа болка, а у нас доскоро се смяташе, че тази функция изпълнява преминаването на военна служба. В съвременния тенис обаче е сигурно едно - истински мъж е този, който събори от пиедестала “статуите” на “големите трима” и Яник Синер направи точно това в Мелбърн.
След няколкото “загубени поколения”, сред които многобройните експерти нареждаха и това на нашия Григор Димитров, вече е ясно, че на корта има тенисисти, които могат да се разправят с последния и най-велик “бос” в играта. Яник Синер обаче прати в историята мита за непобедимостта на Новак Джокович на Аустрелиън оупън. Сърбинът определено мечтаеше да превърне “Род Лейвър Арина” в своята крепост, подобно на корт “Филип Шатрие” за Рафаел Надал. След 10 титли и над 2000 дни без загуба в първия турнир от Големия шлем Джокера беше разкрит от 22-годишния Синер. А два дни по-късно младокът от Южен Тирол вдигна първия си трофей от Шлема, след като стигна до знаменит обрат срещу Даниил Медведев във финала - 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3.
Да, самият Медведев, а също и Карлос Алкарас, който е по-млад и от Синер, вече имат трофеи от Шлема, при това с победи над Джокович на финала. Но руснакът е по-възрастен и вече утвърден играч, а освен това така и не успя да добави още един трофей към онзи от Ю Ес оупън през 2021 г. Алкарас пък измъкна миналогодишния финал на “Уимбълдън” от Ноле, но след това сърбинът спечели няколко срещи с него, а испанецът преживя осезаем спад във формата и на практика се прости със статута на нов крал на тениса, какъвто набързо му дадоха наблюдателите.
Съвсем различен е случаят със Синер, който само преди половин година остана без нито един сет в битката с Джокович за място на финала на тревата в Лондон, което бе третата загуба в три мача в съперничеството им дотогава.
Но нищо в света не стои на едно място. В последните два месеца Яник има три победи над най-големия в историята на играта. Първо го надигра в невероятен сблъсък пред родна публика в Торино - груповата фаза на АТП финалите. Изборът на младока да играе феърплей обаче позволи на Джокера да се промъкне в елиминациите и след това да вдигне трофея след реванш на финала.
Синер обаче спечели още един сблъсък между двамата - за купа “Дейвис” и този път успехът се отплати с трофей - най-ценното отборно отличие в тениса стана притежание на Италия, а Яник вече е новият спортен супергерой на ботуша.
А на финала опроверга прогнозата на Медведев, че психиката му няма да издържи първата поява в шампионски мач на най-високо равнище. Яник наистина бе неузнаваем, но само в първите два сета. Руснакът ги взе, но предимството не се оказа достатъчно, тъй като Синер намери играта си. Роля за крайния изход имаха и проблемите на Медведев, който поиска медицински таймаут, а след като не успя да затвори мача в три сета, се поддаде на обичайните нерви. И така по ирония на съдбата по-младият играч, който дебютираше на финал, се оказа по-спокоен и стабилен. И по всичко изглежда, че ще продължи така, съдейки по плавния и непрекъснат възход на кариерата му след първата титла, дошла преди малко повече от три години на “София оупън”.
Ако Алкарас нахлу с гръм и трясък в елита, неудържим като Тарзан, то Синер влезе като възпитан джентълмен - първо обяви присъствието си, а след това безапелационно показа, че има място сред истинските мъже на корта. Вече е поглеждал в очите самия Джокович и е излизал победител, а на финала се върна след два сета изоставане срещу най-неудобния съперник в тура. Публиката очаквано го подкрепяше бурно и в двете срещи - Джокера по традиция не се ползва със симпатиите на зрителите, а феновете едва ли са забравили как Медведев им тегли конско след една от загубите си на финал в Мелбърн. Синер от друга страна е може би най-възпитаният играч от младото поколение и има всички шансове да се доближи до аурата на Федерер (който в началото на кариерата си също имаше своите избухвания на корта), ако не с талант, то с поведение. Може би отново е време на върха да застане джентълмен...
Поздравления, свърши отлична работа
Поздравления, Яник, ти отново показа защо заслужаваш всички успехи, които постигна. Продължи да се бориш до края и успя да вдигнеш нивото си в много трудна ситуация. Свърши отлична работа и спечели турнира, но предполагам, че това няма да е последната ти титла от Големия шлем. Но се надявам, че ако се срещнем отново, ще взема реванш.
Даниил Медведев, финалист
Загуба от Джокович го промени
Мачът, който загуби от Джокович на “Уимбълдън”, беше най-големият урок за него. Тогава разбра в какво трябва да стане по-добър и веднага започна на го прилага на тренировъчния корт. Той много обича да получава отзиви за играта си и да работи върху себе си, за да става още по-добър. Напредва с малки стъпки. Завърши силно миналата година и това му даде голяма увереност.
Дарън Кейхил, треньор
Това е само началото
Имам чувството, че това е само началото на едно специално пътешествие. Определено можем да видим още доста трофеи във витрината на Яник, ако той продължи да играе така. Според мен Дарън Кейхил направи много промени в играта му, най-вече в сервиса. Играл съм с Яник, това беше като дупка в играта му. Да допуснеш само два пробива в целия турнир е невероятно постижение. Яник е много възпитан и в съблекалнята, истински професионалист.
Ник Кириос, австралийски тенисист, коментатор
В края на миналата година Дарън Кейхил бе избран за треньор №1 на АТП заради възхода на Яник Синер, което предизвика иронични реакции в лагера на Джокович. Но след триумфа новият шампион на Големия шлем благодари най-напред не на своя наставник, а на баща си Йохан и майка си Зиглинде.
“Пожелавам на всеки такива родители, винаги са оставяли на мен избора какво да правя - припомни си Синер момента, в който избира тениса преди ските, където също има големи успехи като млад състезател. - Никога не са ме поставяли под натиск да постигна определени неща, винаги съм се чувствал не по-различен от другите деца, въпреки че беше ясно, че ми предстои кариера на елитен спортист.”