Еколози спасиха суперрядка птица, следят я със сателит

Автор: Труд
Еколози спасиха суперрядка птица, следят я със сателит

Екипът на Зелени Балкани маркира със сателитен предавател червеногуша гъска – един от най-редките видове, срещащи се в България и на Земята. Това ще даде на природозащитниците възможност да следят местоположението на птицата и прелета й към руската тундра, съобщиха от екоорганизацията.

Птицата, на която бе поставен предавателят, бе върната на свобода при езерото Дуранкулак след близо година, прекарана в Спасителния център за диви животни. 

Червеногушата гъска е била отглеждана незаконно в частен дом в Каварна, където са били отрязани маховите й пера (за да не може да лети). На 19 февруари 2014 г. птицата бе иззета и транспортирана до Спасителния център за диви животни от екип на БДЗП.

Пускането й през зимата на 2014 г. бе невъзможно, тъй като за израстването на маховите пера са нужни месеци. Това наложи задържането й в Спасителния център за диви животни в Стара Загора. След дълги месеци на внимателни грижи птицата успя да се възстанови напълно и перата й израснаха. Прегледите в началото на януари показаха, че тя е в отлично състояние и готова за пускане.

При подготовката за освобождаване на гъската тя бе маркирана, освен със стандартните метални пръстени, и със сателитен предавател. Това ще даде възможност да се проследи прелета на редкия вид към неговите далечни гнездовища в тундрата.

Предавателят изпраща координатите на птицата на всеки 8 часа. Така може да се състави доста точна „карта“ на местоположението на птицата и нейната миграция, както и да се научи ценна информация за вида, необходима за по-ефективното му опазване.

Наблюденията от първите два дни показват, че птицата се е присъединила към другите гъски на езерото Дуранкулак, нощува във водоема и се храни в околностите на езерото.

Най-четени