Телевизията начело на МВР

Телевизията начело на МВР

Може би сте забелязали, че в България не бързат да борят престъпността. Бързат само да я преработят за сутрешния телевизионен блок.

Беше време, когато разчитахме на полицаите да намерят решение на проблемите, които престъпниците създават. Сега полицаите имат проблеми, протестират пред Народното събрание и разчитат на телевизията да реши да им обърне внимание.

Защо така се получава? Не и заради министъра на вътрешните работи. Кой е той вече няма значение, от него никой не очаква никакво решение по някакъв проблем.

Нарушенията на закона и наказателното им преследване се развиват обичайно по следната схема: В страната се извършват престъпления - над 130 000 годишно, сиреч над 360 на ден. Те незабавно са отразявани по всички медии и най-очебийно по телевизията, която разполага със звук и картина. Шокиращи убийства, корупционни сделки на кметове, депутати и министри, измами на фирми, източване на общини, укриване на данъци, кражби на ток и портфейли, купуване на гласове, надпечатване на бюлетини, изборен туризъм - това са само част от многобройните наказуеми деяния, разобличавани в ефир. Нова тв, Би Ти Ви, БНТ, Алфа, Канал 3, ТВ7 и др. ловят и показват виновниците за злодеянията, а след това от върха на МВР ги виждат и пращат полицаи в акция, с която обикновено се стига до оневиняването им. В процеса участват и други компетентни органи - ДАНС, НАП, митници, следствие, прокуратура. Също като в „Пълна лудница“. Или както би казал в „Панорама“ психиатърът д-р Михайлов: Медията консумира житейските драми, а висшите служители на държавата са клакьори в реалитито, те нямат вкус към работата, за която им се плаща, а сприхаво желаят да се изявят с героична роля в предаването. МВР е ехо-феномен на безобразията, шумно изнасяни в медийното пространство.“

Искате примери? Ето ви три.

„Игнатиево осъмна под полицейска блокада след разследване на Нова тв.“ Някой, видял това вестникарско заглавие, ще попита вероятно: Как осъмна? Какво е станало през нощта? Нищо, но предишната сутрин излъчиха репортаж на Вероника Димитрова за палатите на джебчиите, които се издигат там от 10 години. Оператор беше уловил и изрусени крадли, извозвани с нов модел мерцедеси до Варна, където са работните им места - по болници, молове, гари. Те порят с бръснарски ножчета чанти, вадят портмонета и се хвалят, че ченгетата им слугуват за трохи от плячката. В самозащита от апашкия терор граждански патрули скочиха пред микрофоните и обявиха, че покривът на полицията е ремонтиран от Бако - тартора на джебчийски клан. Силите на реда, вдигнати от десетгодишен сън, реагираха моментално. Арестуваха 11 жени от най-ниско ниво в йерархията, на върха на която са барони с бизнес в хидроизолациите.  Вицепремиерката Бъчварова веднага даде интервю, че полицейските шефове са сменени, новите се представят добре, а проверката им доказала, че обществената поръчка за сградата на ОДМВР не е дадена на фирма на „това лице“. Предполага се, изглежда, че „лицето“ лекомислено ще кръсти фирмата си„Бако ООД“.

С телевизията начело - дотук добре. И става още по-добре, когато „Господари на ефира“ поемат командването. Те разкриват, че похвалените нови полицейски шефове са наказани с порицание и уволнение, преди да бъдат повишени. В отговор министърката запазва самообладание и дава друго интервю - че „случаят се проверява“.

Втори пример: Гърмен с размириците, които гръмнаха в телевизорите. Законопослушни жители на селото се разбунтуваха срещу циганите, опоскали градините им и намножили се в гетото като скакалци. Тв звезди, поели към незаконните им къщи, за да ги огреят лично, бяха последвани от жандармеристи. Командващата Бъчварова се смеси храбро с тълпата, освободи я от заблудите за кражбите, като каза, че има само 4 жалби и макар да не получи овации и беше освиркана даже, се оттегли, запазвайки достойнство под публичния натиск. Нещо повече - остана в историята на жалбоподаването, като даде указание да бъдат напечатани „типови бланки“ за прости хора, които не умеят да се жалват. И засенчи Шкумбата, разсмивайки народа с виц - че ромите в Гърмен са изрядни платци. Един човек се провикна, че са изрядни, защото нямат партиди - нито за ток в ЧЕЗ, нито другаде, но карай да върви - то все се намира някой чешит в благовъзпитаната публика.

Трети пример: Изборният туризъм. 200 000 са сменили адресите си за 4 дни. Над 2000 регистрации преди местния вот има само в Несебър, 130 - в една гарсониера! След като изгледа към 50 новинарски емисии на тази тема и повторенията им в „Още от деня“ и „Акцент“, МВР се задейства, наложи 150 глоби до 300 лв. и даде пресконференция. Глобите още не са платени.

Както би казал поетът, отникъде взорът надежда не види. Освен от монитора. В рубриката „Предизвикай Хекимян“ зрители се молят и плачат: ела да видиш и в наше село как грабят! На Виктор Николаев пращат снимка - кола, до нея мутра и му пишат сърцераздирателно: намерете го с Ани, блъсна ме и избяга. А полицията какво прави? Седи си, гледа синия екран и чака началниците да я задействат след предаването. Може и да свърши работа след това, но обикновено не се случва така.

И отдел „Убийства“ се уповава на Ани Цолова и Виктор Николаев. Пращат им кадър - младеж тича в Борисовата градина, с молба да питат дали той не е убил ученика. Те включват Бъчварова, която коментира: Както виждате, колегите работят усилено. Иска ли питане! Заместникът й Филип Гунев заявява дълбокомислено в „Събота сутрин“: „Липсата на пряк видеозапис прави разследването трудно!“ Господа убийци, разсънвайте се и се записвайте пряко на видео, като убивате, че държавата не е сколасала да окачи камера на всички дървета в градинките.

Някой пита: има ли държава? И да няма, много важно. Телевизорите нали работят, те да са здрави! Дават сега полицаите, разпънали пред парламента палатки. Репортерите са там и те си споделят болката с тях. И с министърката опитаха, но не стана. Първо те й обясниха защо протестират, но тя заключи: мотивите им са други. После пък тя увери, че всичко им е обяснила, а те отвърнаха, че не са разбрали нищо.

И в момента протестиращите продължават да седят на пластмасови столчета на открито, като се надяват на премиера Борисов да му дожалее за тях, като ги види в ефира.

По едно време се считаше, че Борисов управлява България с телевизора. Натиска копчето на дистанционното и от него като филийка от тостер излиза въпросът, който трябва да реши. Тогава си казвахме, че нещата не могат да продължават така. И те не продължиха, станаха по-трагични. Защото министър-председателят обяви, че не чете вече вестници и не гледа телевизия.

Най-четени