Проф. Кожухарова: Няма поводи за притеснение от открития случай на нилска треска в България

Автор: Труд
Проф. Кожухарова: Няма поводи за притеснение от открития случай на нилска треска в България

Всяка болест е повод за притеснение за близките, но трябва да ви кажа, че говорим за едно заболяване, което по принцип, когато въобще се развие, протича леко. В много нисък процент от заразените може да се даде тежка клинична картина. Така че бих казала, че това е едно напомняне, че трябва да се вземат мерки против комарите в населените места. Така Проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология, коментира в интервю за „Фокус“ случаите на нилска треска у нас.

Вижте и цялото интервю:

Водещ: Регистриран е първият случай на нилска треска в България, заразено е 7-годишно дете от София. Стана ясно, че то е било ухапано от комар. Може ли този случай да бъде повод за притеснение – това ще попитаме националния консултант по епидемиология професор Мира Кожухарова. И така, проф. Кожухарова, има ли поводи за притеснение от този случай, който беше оповестен?

Мира Кожухарова: Този случай е белег, че по това време е имало комари в София, защото, факт е, че това заболяване се предава с комари. Разбира се, всяка болест е повод за притеснение за близките, но трябва да Ви кажа, че говорим за едно заболяване, което по принцип, когато въобще се развие, протича леко. В много нисък процент от заразените може да се даде тежка клинична картина. Така че бих казала, че това е едно напомняне, че трябва да се вземат мерки против комарите в населените места.

Водещ: Какви са най-честите симптоми на това заболяване?

Мира Кожухарова: Човек се разболява от това заболяване, от което боледуват впрочем и животни, и птици, при ухапване от комар. Комарите, когато пият кръв от болно животно, болна птица или евентуално болен човек, поемат вируса, който се размножава в техния организъм и след това от следващото пиене на кръв от следващия организъм могат да пренесат вируса. Срещата на човек с вируса рядко завършва със заболяване, по-често хората си изработват антитела и с това приключва целият процес. При някъде около 20% или под 20%, които са заразени с този вирус, се развива заболяване, което в преобладаващия брой от случаи прилича на летните инфекции, с които ние се срещаме всяка година – висока температура, неразположение, болка в мускулите, понякога се появяват явления от страна на стомашно-чревния тракт, може да има обрив, може да има увеличени лимфни възли и в общи линии някъде за около седмица-две тези оплаквания отзвучават. При един много малък процент от заразените, под половин процент в общи линии, при това основно при хора в напреднала възраст, може да се развие тежко заболяване със засягането на нервната система.

Водещ: Има ли опасност този вирус да се развие и при други хора, след като казахте, че той се пренася от комари, т.е. не е особено трудно?

Мира Кожухарова: Изобщо не е трудно. По принцип вирусът се открива, ако човек се е разболял, защото в повечето случаи, както вече Ви казах, хората си изработват антитела и с това приключва инфекцията. Такива антитела могат да бъдат доказани. Всъщност проблемът при тази инфекция е нищожният процент тежки заболявания и другият, по-скоро от наша гледна точка, е потвърждаването на диагнозата, чрез съответни лабораторни изследвания. Именно поради това, че лабораторията в Центъра по заразни болести е в състояние да потвърди тази инфекция, ние имаме и информацията за заболяването на това дете, което отдавна вече е оздравяло всъщност. Иначе можеше въобще да не се разбере, че става дума за това заболяване.

Водещ: Може би е важно да успокоим хората, които ни слушат, че няма нищо страшно в този вирус, както Вие казахте.

Мира Кожухарова: Категорично.

Водещ: Можем да го носим, но организмът сам ще се излекува от него.

Мира Кожухарова: Просто срещаме се за кратко време с него, изработваме антитела и всъщност ние даже и не разбираме за това. Вирусът не е нов като вирус, по-скоро действително е въпрос на точна диагноза, а пък възможностите за диагноза непрекъснато се подобряват.

Водещ: Има ли ваксина срещу нилската треска?

Мира Кожухарова: Не, няма ваксина, няма специфично лечение. Тези, които са се разболели, просто си оздравяват.

Водещ: Има ли други начини за заразяване, освен чрез ухапване от комар?

Мира Кожухарова: Това е всъщност естественият начин на заразяване. В последните години, понеже това заболяване подлежи на доста изследвания в различни страни, има съобщения за случаи на заболяване при трансплантиране на органи или на кръвопреливане, но това значи, че човек трябва да е болен, вирусът да се размножава в неговия организъм и точно в този момент да дари органи или кръв, което по-скоро, бих казала, че е казуистика и интересно от научна гледна точка.

Водещ: При контакт с човек, който носи вируса, няма риск за нас?

Мира Кожухарова: Не, няма риск. Всъщност практическият проблем при този случай е борбата с комарите, която от една страна се води на ниво общество, смисъл отговорност на общините, които извършват мерките по унищожаване на различни видове насекоми, включително и на комари. Също така отговорност имат регионалните здравни инспектори, които пък контролират този процес на дезинфекция, както се казва „унищожаване на насекомите“, и вземането на лични мерки да не се даде достъп на комари и на други летящи насекоми, на кърлежи в домовете и около домовете ни. Мерките срещу ухапване от комарите ние ги прилагаме всяко лято и ги знаем, не знам дали е необходимо да ги повтарям. Има препарати, които прогонват комарите, с които се мажат откритите повърхности на кожата. Истината е, че колкото по-малко открити повърхности има, толкова по-малко ще бъдат ухапванията. Не бива да се създават благоприятни условия за размножаване на комарите, особено около училищата, особено около къщи, около вили и т.н. Комарите се размножават в съвсем малки количества в остатъчни води, може да е в кутийка, в локвичка. Това е нещо, което зависи от нас, с което бихме могли да се справим. Разбира се, най-важни са мерките, които вземат общините за масово унищожаване на комарите на местата, където те могат най-много да се развият.

Водещ: Коя група е най-рискова за заразяване с този вирус?

Мира Кожухарова: По принцип всеки, който е ухапан от комар, може да бъде заразен. По-скоро бих казала, че рискова група по отношение на развитие на заболяване и то на тежко заболяване са хората в напреднала възраст.

Водещ: Сега ще Ви помоля да коментираме още един важен въпрос - летните вируси, които понякога има през лятото. Очакват ли се такива?

Мира Кожухарова: Аз по-скоро бих преформулирала Вашия въпрос. То не е понякога, всяко лято се разпространяват вирусите, за които е типична тази сезонност. Изобщо характерно за заразните заболявания, не само вирусните, е, че имат сезонност. През есенно-зимния сезон се сблъскваме с едни болести и през пролетно-летния – с други, така че, както всяка година, сега и тази година няма начин да няма нито вирус, нито бактерии, които се размножават и разпространяват през летния сезон. Нищо ново към момента нямаме като информация, но през летния сезон има рискове от ухапване не само от комари, но и от кърлежи, които разпространяват редица заболявания, някои от които много опасни. Летният сезон е времето на стомашно-чревните инфекции, които могат да бъдат вирусни, могат да бъдат бактериални и за разпространението на които „съдейства“ комбинацията висока температура и лоша обществена хигиена, лична включително също. Така че мерките по спазване на хигиената, особено по отношение на хранителните продукти, на сготвените храни, си остават в сила и тази година.

Водещ: Но към момента нямате информация летните вируси да протичат по по-различен начин от миналите години?

Мира Кожухарова: Не, към момента нищо по-специфично няма.

Най-четени