В Дания: „Мазният“ данък разгневи Брюксел

В Дания: „Мазният“ данък разгневи Брюксел

“Мазният данък” вече разгневи Брюксел. Европейската комисия погна Дания на 5 февруари т.г. заради съмнение, че въведеният през 2011 г. налог върху храни с над 2,3% наситени мазнини в тях, може да се смята за непозволена държавна помощ. Данъкът бе наложен върху месо, млечни продукти, масла и други храни. Брюксел обаче смята, че всички продукти с наситени мазнини е трябвало да се облагат, а не да има определен праг, тъй като така част от производителите са били облагодетелствани.

“Мазният” данък в Дания бе въведен от предишното дясноцентристко правителство, за да промотира здравословното хранене. Ако разследването на ЕК докаже непозволената помощ, правителството на Дания ще трябва да събере този налог и от останалите производители на стоки с наситени мазнини. Новото лявоцентристко правителство отмени налога през 2013 г.

Още опит от Европа: Облагат чипс, сладко и газирано

Унгария е единствената страна в ЕС в момента, където налогът върху вредни храни работи без прекъсване от 2011 г. Срещу Будапеща обаче няма стартирана наказателна процедура от ЕС. Първоначално налогът бе обявен като данък “хамбургер”, но бе прекръстен на данък “чипс” - законът не засяга храната в бързо хранене. Таксата се отнася за продукти с повишено съдържание на захар, сол, въглехидрати, кофеин.

Във Финландия и Франция има допълнителен данък само върху сладкишите и газираните напитки.

През 2014 г. Брюксел направи опит да прокара механизъм в ЕС, който да показва на потребителите кои храни са вредни, без да товари производителите с налози. През 2011 г. се роди идеята за въвеждане на т.нар. светофарна система - върху етикетите на здравословни храни има „зелена светлина“. Критериите бяха захарта да е до 5 г на 100 г продукт, мазнините - до 3 г, наситените мазнини - до 1,5 г, а солта – до 0,3 грама.

За вредните храни светофарът трябваше да е червен. След несъгласие от Италия, известна със своите пици и пасти, идеята пропадна.

Най-четени