За първи път в най-малкия град в България - Мелник, ще си избират кмет. Това стана възможно след промените в Изборния кодекс, които позволиха населените места с над 100 жители сами да определят кой да ги ръководи. Досега в селата с под 300 души се назначаваше наместник.
Промяната засяга стотици населени места, а кореспондентите на „Труд“ събраха най-интересните места и случаи.
В Мелник отпразнуваха добрата новина с тежки наздравици. Местните са много горди от възможността да си кажат думата. Хората се оплакват, че досега градчето е било пренебрегвано от управляващите, защото не са имали собствен кмет, който да се грижи за интересите им. Мелничани от години се жалят от лошата инфраструктура, липсата на аптека, малкото контейнери за смет и неподдържането на чистотата по улиците.
Собственици на хотели и местни жители отдавна обвиняват сегашния кметски наместник Христо Ташев в незаинтересованост и липса на мотивация да търси финансова помощ от община Сандански. Ташев отговори, че си е вършел работата и ще се кандидатира за кмет.
Шестнадесет села в Бургаско за пръв път ще си избират кметове тази есен. Най-много са в община Царево - курортите Синеморец и Варвара, както и странджанските села Кости и Бродилово, които са известни с нестинарите си. Бродилово освен това е известно и с най-многото прякори в България. Тук хората непрекъснато си измислят прозвища, като всеки има поне по три. Новият кмет няма да остане подминат от традицията.
Созополските села Габър и Индже Войвода също придобиват статут на кметства и в тях ще се провеждат избори. Габър е известно със сексскандалите. Сегашният кметски наместник Димитър Трънков беше обвинен от своя съселянка, че й показал мъжкото си достойнство, след като тя отишла да се жалва за проблем с неизвозен боклук. Трънков пък обвини жената, че му показала гащите си. Дали палавият наместник ще остане и като титуляр, още не е ясно, защото досега никой не е пожелал стола му.
Тотев срещу Тотев на 5 км от Тотев
Тотев срещу Тотев ще е битката за нов кмет на село Оризари, което се намира само на 5 км от Пловдив. Там пък вече четири години управлява градският лидер на ГЕРБ Иван Тотев. Той обаче няма роднински връзки със съпартиеца си и настоящ кметски наместник на Оризари Йордан Василев Тотев и братовчед му Светослав Георгиев Тотев.
Вторият вероятно ще се яви като независим кандидат, подкрепен от АБВ, в опит да свали първия си братовчед и да спечели пети мандат като кмет, след като управляваше Оризари до 2011 г. като човек на БСП. Заради поправката "Искра Фидосова" и бариерата от минимум 350 жители местни избори преди четири години в Оризари нямаше, тъй като селото на брега на река Марица тогава наброяваше 346 души.
Кметът на община "Родопи" Пламен Спасов (ГЕРБ) пък назначи за свой наместник съпартиеца си Йордан Тотев и така пося семената на родова вражда.
Оризари е сред 33-те села в Пловдивска област, в които местните хора отново или за първи път ще гласуват за кмет.
От областната централа на БСП обявиха, че ще имат кандидат-кметове във всички селища от региона. Червените, начело със своя лидер Георги Гергов, не крият амбициите си да триумфират във всяко от 33-те села, в които ще се избира кмет.
Църква и светска власт се карат
Наместникът Здравка Тонева (ГЕРБ) и председателят на църковното настоятелство Росица Илиева са основните съпернички за кметския стол в дупнишкото с. Дяково. Двете са и далечни роднини, но отдавна се карат за ремонта на местната църква.
Враждата на Илиева с наместничката Тонева е още от началото на мандата преди четири години. В селото правили общо събрание да сменят църковното настоятелство, но в архиерейското наместничество не зачели решенията на селския форум.
"Кметицата Тонева често ми се обажда - тя да си гледа кметските работи, да не се меша в моите църковни дела. Двете се борят за кметското място, аз не мога да се намесвам, не се занимавам с политика. А парите за ремонта са в наличност, не сме ги похарчили. Ще започнем работа по дяковския храм скоро", обещава архиерейският наместник отец Паликарски.
В Дяково очакват предизборни "изпълнения" и шоу до деня на вота заради сблъсъка между църковната и светската власт. Има и трета кметска номинация - на Милена Ранова, издигната от БСП, която още повече завързва интригата.
Няма сгради за избраниците
В малките населени места няма сгради за кметства, затова е чудно къде ще управляват избраните. За този проблем съобщи Васил Василев, който три мандата е кмет на две шуменски села - малкото Благово и Илия Блъсково.
Те са на 2,5 км разстояние. В първото сега са преброени 116 души и там ще се избира кмет. Василев казва, че цялата административна дейност е съсредоточена в Илия Блъсково. Като ходи в Благово, наместникът разговаря с хората по улиците.
В малкото село Черни връх пък постоянно живеещите станаха 125 само заради болните от дома за възрастни хора с психични разстройства, които имат адресни регистрации там.
И англичани имат право
Жителите на над 50 села във Варненска област, които сега се управляват от наместници, ще избират пряко кмет. Най-много са в общините Аксаково и Провадия - общо 11. В общините Вълчи дол и Аврен има по шест населени места, които ще избират пряко кмет.
Интересен факт е, че в две села това ще могат да направят и двадесетина англичани, които пребивават постоянно у нас и имат право на вот.
Избор ще трябва да направят и в родното село на Ахмед Доган - Дръндар. Любопитно място е и Калиманци, където живеят около 200 души. В последно време там се заселиха доста варененци заради красивата природа и бързия достъп до областния център, където работят. Повечето от тях са с постоянен адрес в селото заради ниските местни данъци.