Еврофондовете не могат да заместят слабите чужди инвестиции

Еврофондовете не могат да заместят слабите чужди инвестиции

ЛОНДОН. От нашия специален пратеник

Еврофондовете не могат да заместят намаления поток от преки чуждестранни инвестиции. Те са само допълнение, с което се подкрепя изграждането на инфраструктурата на една страна, така че тя да стане по-привлекателна за чуждестранните инвеститори. Това заяви Любомир Митов, главен икономист на УниКредит за Централна и Източна Европа (ЦИЕ) по време на
„Качеството на човешкия капитал и качеството на инвестициите са основното предизвикателство за страните от ЦИЕ в следващите 15-20 години в допълнение с подобрението на инфраструктурата и съдебната реформа”, допълни Митов.
Според него най-важното е да се направят промени и подобрения в сферата на образованието, така че да има достатъчно подготвени хора, които да могат да работят с новите технологии.
„Едно от предизвикателствата при еврофондовете е, че днес има 40-50 различни видове европрограми, особено за малките и средни предприятия и за всяка програма има различни критерии. Понякога се налага един проект да се раздели на по-малки и да се премине през процес на кандидатстване по различни програми за да се изпълни част от този проект. „Улеснение ще е, ако има само 10, но по-добре структурирани програми“, заяви Паоло Боцоло, ръководител „Проектно финансиране за Австрия и ЦИЕ“ на УниКредит.
Европейските фондове са важен източник на финансиране на икономиките в ЦИЕ и ЕС, а банките са основен фактор в този тип финансиране чрез консултантски услуги, съфинансиране и финансовото посредничество.
За настоящия програмен период 2014 - 2020 г. повече от 200 милиарда евро са отпуснати от ЕС в рамките на европейските структурни и инвестиционни фондове за държавите членки от ЦИЕ. Приблизително 117 млрд. евро се разпределят за шест страни от региона - България, Чехия, Хърватия, Унгария, Румъния и Словакия. 20% или 23 милиарда евро, са предназначени за финансиране на частния сектор, там банките имат най-голямо участие.
"Около 3,5 милиарда евро ще бъдат реализирани чрез УниКредит", обяви Карло Вивалди, директор на УниКредит за ЦИЕ.
Според представения на срещата на ЕБВР доклад „Банкиране в Централна и Източна Европа“ през настоящата година икономическият растеж ще се наблюдава във всички страни от ЦИЕ.
Икономисти на банката прогнозират 3,4% ръст на икономиката на България през тази година и 3,6% за 2017 г.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова