Д-р инж. Димитър Белелиев: В „АмонРа Енерджи“ нямаме проблем с доставките

За предимствата на фотоволтаичните системи и за предизвикателствата в  соларната енергетика, разговаряме с д-р инж. Димитър Белелиев. Той има близо 30-годишен опит като ръководител и инвеститор в енергетиката. Той е Председател на Съвета на директорите на най-голямото българско предприятие за поддръжка на големи мощности в енергетиката – „ЦЕНТРАЛНА ЕНЕРГОРЕМОНТНА БАЗА“ ЕАД и основател на "АмонРа Енерджи"  – един от утвърдените на Балканския полуостров центрове за продукти и решения в соларната енергетика.   

- Какви са най-големите предимства на една фотоволтаична система?

Инвестициите в централи, които работят със слънчева енергия, постоянно нарастват през последните 10 години. Напоследък това се дължи и на високите цени на електроенергията. При добро проектиране и достатъчно покривно пространство, един фотоволтаик на покрива може да спести до 100% от сметката за ток. Подобна инвестиция дава и независимост. В Западна Европа към една соларна система почти задължително се слага батериен блок. Когато има излишък на енергия, той акумулира, когато има потребление – отдава. Освен намаляване на сметките за ток и енергийна независимост, фотоволтаичните системи водят до подобряване на качеството на електроенергията и до приходи. В момента, при тези цени на електроенергията, инвестицията във фотоволтаик се изплаща средно за 4 години за домакинствата, а за бизнеса – за 2 години. За сравнение, за нормален срок за възвръщаемост на инвестиция се смятат 8-9 години.  

Ръководният екип на АмонРа Енерджи

- За какво трябва да се внимава при реализацията на един фотоволтаичен проект?

Първо трябва да се подбере доставчик на оборудването, много вимателно да се прецени какво качество на оборудването той предлага. Следваща стъпка е да се избере проектант. Често допускана грешка у нас е да се пропуска този етап, а правилната работа на една фотоволтаична система зависи много от проектирането й. Чак след като имате готов проект, може да пристъпите към търсене на изпълнител с препоръки и опит. Най-добре е да се отиде на място, да се поговори с някой от клиентите на фирмата. Що се отнася до цената, то тя не бива да е нито прекалено висока, нито прекалено ниска – и в двата случая има нещо съмнително. Задължително е също така да имате договор за гаранционно и следгаранционно обслужване. Стандартите при соларните панели и инвертори са минимум 10 години.

- Как изглежда пазарът на соларни системи у нас и какви са най-големите предизвикателства?

Търсенето на соларно оборудване е огромно предизвикателство, защото надвишава в пъти предлагането. Това важи и за трите основни сегмента на пазара: Residential (фотоволтаичните системи върху покривите на жилищни кооперации), Commercial (за предприятия, магазини, търговски помещения) и Utilities (мегаватови централи и паркове с цел производство на енергия). Производството и доставките се бавят, а това може да доведе до загуба на много средства и дори прекратяване на проекти. Ние сме от дълго време в енергетиката и така направихме соларната си бизнес стратегия, че да не изпитваме проблем с доставките. Хората, които имат необходимост елементите на избраните от тях марки за соларната им система да пристигнат навреме, да бъдат разтоварени и доставени до която и да е точка в България, търсят нас, за да им помогнем в тази нелека задача.

- Кои световни марки внасяте и поддържате на склад?

В складовите ни бази в София, Солун и Букурещ има над 300 вида компоненти. Те покриват целия спектър от елементи, необходими за изграждането на централа, която работи със слънчева енергия. При  фотоволтаичните панели поддържаме JA Solar (те са в топ 5 на световните производители по обем), Canadian Solar (огромна компания, листната на фондовата борса в Северна Америка, един от технологичните лидери във фотоволтаиката в цял свят), ZnShine (предлага иновативни графенови покрития за места със сериозно запрашаване) и  др. Тези марки са са в първия стълб на световната соларна енергетика и според класация на Bloomberg New Energy Finance са 100% „банкируеми“. Инверторите, които „АмонРа Енерджи“ предлага, са на  SunGrow (най-големият производител в света, с гарантирано качество, особено за големи централи), SAJ (номер едно за къщи и при помпените инвертори за напояване), Growatt. При покривните системи най-голям интерес отчитаме към холандската марка Esdec, най-големият доставчик на покривни конструкции в света, както и към испански производители.

Предлагаме и горивни клетки, батерии, структури и компоненти за сглобяване, свързване и монтаж. Не само поддържаме на склад тези световни марки, но осигуряваме сервизната им поддръжка 24 часа в денонощието и обучението на монтажниците за работа с тях.

- С какво „АмонРа Енерджи“ се отличава от други подобни компании в България?

„АмонРа Енерджи“ е най-голямата компания на Балканите за доставка на соларно оборудване. Освен в България, присъстваме и в Румъния, Гърция, Северна Македония, Сърбия, Албания. Мащабът ни позволява да предлагаме най-доброто световно оборудване на най-добри цени. Доставяме „от днес за утре“. Фирмата е логично разширение на дейността на „Централна Енергоремонтна База“ ЕАД – предприятие със 75-годишен опит в енергетиката. В соларния ни бизнес работят 50 специалисти с опит. Имаме и дъщерна компания, която специализира в инсталациите. Фокусът ни е върху малки и средни проекти до 5 мегавата – за къщи, промишлени сгради, търговски центрове, предприятия.  

-  Какво би могло да се подобри в соларната енергетика у нас?

В България се инвестира доста в централи с голям капацитет, които са в полето. Това е грешка поради две причини. Първата е, че при ВЕИ балансирането е изключително трудно. Едно е да инсталираш 300 мегавата по покривите в София, а друго – в Пазарджик или Монтана, за да се потребяват в София – много загуби, излишно балансиране.

Второто е, че при централите в полето се унищожава обработваема земя. В Австрия, Холандия, Германия соларните системи са на практика само върху покривите. В държави като Гърция, Испания, Италия, където слънцето е 30-40% по-силно от това в България, може да се правят централи на земята, и въпреки това, повечето соларни инвестиции и в тези държави са върху покривите. Вложенията в покривни централи са благоприятни и за малкия бизнес, и за домакинствата. От голяма централа не печели целокупното българско население и българския бизнес, а определени инвеститори. Държавата трябва да подпомага инвестициите в малки и средни покривни централи за крайни клиенти и бизнеса – в градове, промишлени зони, върху покривите на предприятията. Така ще печелят всички, които консумират енергия от възобновяем източник.  

Нашият гост: Д-р инж. Димитър Белелиев има близо 30-годишен опит като ръководител и инвеститор в енергетиката. Той е Председател на Съвета на директорите на най-голямото българско предприятие за поддръжка на големи мощности в енергетиката – „ЦЕНТРАЛНА ЕНЕРГОРЕМОНТНА БАЗА“ ЕАД и на „Контактни елементи“ АД. Председател е и на Контролния съвет на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), на УС на Сдружение за българо-украинска дружба и сътрудничество, както и на Българската асоциация на електротехниката и електрониката. През 2020 г. създава „АмонРа Енерджи“ АД – един от утвърдените центрове за продукти и решения за соларна енергетика на Балканския полуостров. До 2010 г. д-р инж. Белелиев е Изпълнителен директор на „Техенерго” АД, от 2007 г. до 2010 г. – Председател на Надзорния съвет на „Енергоремонт холдинг“ АД, от 2003 до 2007 г. – Председател на Съвета на директорите на „Енергоремонт Варна” АД и „Енергоремонт Русе” АД. Д-р инж. Белелиев завършва Техническия университет в София със специалност „Транспортна техника и технологии. Магистър е по икономика със специалност „Енергиен бизнес от Университета по национално и световно стопанство. Има и докторска степен от УНСС на тема „Оценка на енергийната сигурност на България. Автор е на редица публикации за енергийна сигурност.

Най-четени