Reuters: Лидерите на Г-7 ще обсъдят правното основание за конфискацията на руски активи през февруари

Reuters: Лидерите на Г-7 ще обсъдят правното основание за конфискацията на руски активи през февруари

Лидерите на страните от Г-7 ще обсъдят разработената от САЩ теория и правна основа за възможната конфискация на 300 милиарда долара замразени руски активи, когато се срещнат в края на февруари, съобщава Reuters, позовавайки се на двама запознати с въпроса и един британски служител.

Според един от източниците „САЩ са успели да разработят правна теория“, която ще позволи конфискацията на руски активи при „определени условия“. Създателите му се надяват, че теорията "ще бъде подкрепена в съдилища на международно ниво" и ще се счита за законна. Според събеседниците на агенцията представителите на САЩ не очакват членовете на Г-7 да обявят решение за конфискация на руски активи на срещата на групата през февруари, но се надяват, че лидерите на Г-7 ще "се съгласят да направят по-решително изявление" по този въпрос.

Дискусията се провежда, докато президентът на САЩ Джо Байдън е изправен пред опозиция на републиканците срещу искането му за още 61 милиарда долара помощ за Украйна, като американски служители предупреждават за тежки последици за военните усилия в Украйна.

Двама източника подчертаха, че все още не е взето окончателно решение относно конфискацията. Освен това са необходими изменения в законите на няколко държави, включително Съединените щати и Обединеното кралство, за да се приложат такива изключения. Един от събеседниците на агенцията уточни, че инициаторите на идеята имат много работа, за да убедят други страни да се присъединят към проекта. Той добави, че някои страни ще се съгласят да участват в конфискациите „само ако всички европейски страни“ подкрепят плана.

Новата правна теория би позволила изземване на активи при "много специфични обстоятелства", включващи страна агресор.

„САЩ успяха да разработят правна теория за това как Русия може да бъде подведена под отговорност, която смятаме, че ще бъде задържана в международен мащаб в съдилищата и ще бъде широко призната за легитимна.”

Не са взети решения и няколко страни - включително Съединените щати и Великобритания - ще изискват законодателни промени, за да създадат необходимите органи за извършване на такива конфискации.

Financial Times съобщи в четвъртък, позовавайки се на източници, че Съединените щати са поканили страните от Г-7 да проучат възможни начини за конфискуване на около 300 милиарда долара в замразени руски активи.Според тях през декември министрите на финансите на Г-7 и техните заместници са обсъдили как да разработят механизъм за конфискация и избягване на рисковете, свързани с него. Германия, Италия и Франция заявиха, че законността на конфискацията на руски активи трябва да бъде внимателно оценена, преди да се вземат решения, отбелязва изданието.

По-рано на специален брифинг високопоставен представител на американската администрация заяви, че САЩ преследват стратегическата цел да привлекат замразените руски активи за възстановяването на Украйна. Според длъжностното лице администрацията на САЩ "публично е заявила, че е в контакт с партньорите си от Г-7 относно най-добрия и най-подходящ начин да се гарантира, че Русия няма да избира дали и кога ще компенсира Украйна за щетите, които е причинила."

На 12 май прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков заяви, че посегателствата върху правото на собственост - частна, държавна или корпоративна, са абсолютно недопустими. В тази връзка той заяви, че Русия ще защитава своите интереси, доколкото е възможно.