Мицкоски: Македония е блокирана по европейския път от България, но не от сега, а от 1990 г.

Днес България работеше срещу нас, няма да допуснем ново предателство

Македония остава с високо вдигната глава

Несправедливостите не са само основани на идентичността, чрез оспорване и предателство, но и социално-икономически, те бяха разселени, избягаха оттук. Днес само методите са различни, но същността е идентична. Никога няма да се изправим пред несправедливостите, ако не ги назовем, не ги идентифицираме и не ги победим. Оставаме горди, с високо вдигнати глави. Днес България работеше срещу нас. Днес светът видя пред какви предизвикателства и несправедливости сме изправени като държава и народ през 21-ви век. Днес, удобно и пред очите на цяла Европа, можем да кажем, че истината излезе наяве, на повърхността, каза министър-председателят на РСМ Христиан Мицковски на извънредна пресконференция, съобщава „Курир”.

„Македония е блокирана по европейския път от България, но не от сега, а от 1990 г. Тя има ясен дневен ред и план, ръководи се от мисълта за унищожаване на македонската нация и идентичност. Но нека оставим следа от истината. Това е нашият Крушевски манифест, трябва да се мобилизираме с всички наши приятели и съюзници. Това е борба за фундаментална справедливост и ценности. Но тази борба нито започва, нито свършва днес, всички тези перипетии, колкото и трагични да са за Македония, имат успешно измерение”, подчерта Мицкоски по повод гласуването на доклада в ЕП.

„Несправедливостите не са само основани на идентичността, чрез оспорване и предателство, но и социално-икономически, те бяха разселени, избягаха оттук. Днес само методите са различни, но същността е идентична. Никога няма да се изправим пред несправедливостите, ако не ги назовем, не ги идентифицираме и не ги победим”, каза още Мицкоски.

Годишният доклад на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС беше приет с 461 гласа "за", 121 гласа "против" и 107 "въздържал се" от 689 гласували в 720-местния парламент на пленарно заседание днес в Страсбург. 

В приетия от ЕП доклад препратките към език и идентичност бяха заличени след внесени писмени поправки от евродепутатите Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна („Обнови Европа“).

Коментари ()

ЕП прие доклада за Република Северна Македония без препратките към език и идентичност

Годишният доклад на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС беше приет със заличени препратките към език и идентичност с 461 гласа "за", 121 гласа "против" и 107 "въздържал се" от 689 гласували в 720-местния парламент на пленарно заседание днес в Страсбург.

Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна („Обнови Европа“) внесоха писмени поправки, с които да бъдат заличени споменаванията на езика и идентичността в доклада.

Едно от измененията, внесени от тях - изменение 21, което беше гласувано първо по ред, беше прието с 458 гласа "за", 109 "против" и 118 въздържали се. 

Съгласно него в параграф 3 се заличава частта "при пълно зачитане на македонския език и идентичност".

Проектодокладът за напредъка на страната по пътя към ЕС предизвика напрежение в България заради наличната в него формулировка "македонски език и идентичност".

Той беше одобрен от парламентарната комисия по външни работи на 24 юни т.г. с 40 гласа "за", 19 "против" и 10 въздържали се.

Тогава комисията не допусна внасянето на устна поправка от групата на Европейската народна партия (ЕНП) в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен". 

Групите на ЕНП, на Социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените съобщиха, че преди гласуването на доклада в пленарната зала в Страсбург през юли ще внесат същата поправка писмено.

Република Северна Македония подаде молба за членство през март 2004 г. и получи статут на страна кандидат за членство през декември 2005 г.

Коментари (0)

Най-четени