Бабини рецепти: Да се подготвим за зимата

Избирайте само висококачествени продукти за зимнината.

Туршията с купешки зеленчуци няма да излезе по-евтина, но е по-вкусна от готовата

В старите тефтери мерките са в чаши и лъжици

Хората, които сами си произвеждат зеленчуци и приготвят зимнината на дърва, несъмнено ще похарчат по-малко средства от градските домакини, които плащат прескъпо и продуктите, и електричеството. Общото е, че вкусът на домашната туршия многократно превъзхожда този на фабричната, а и със сигурност консервантите в нея се свеждат само до сол и евентуално захар, без употребата на химикали.

Въпреки че съдържат сол, туршиите са много полезни през зимата, когато изпитваме недостиг на витамини. Най-богати на полезни вещества са тези, които са ферментирали по естествен начин и не са обработвани топлинно. Освен че запазват витамините си, най-вече витамин С, те се усвояват по-лесно от организма. Ферментационните ензими засилват метаболизма, което е добре за тялото, натрупало мастни резерви за зимната летаргия, а млечно-киселите бактерии са полезни за поддържане на чревната флора.

Във времената, когато малко домове са имали кантар или везна, количествата са се измервали във водни, чаени и кафени чаши, със супени и чаени лъжици. Домакинските книги от едно време започват с таблици за мерките. Трябва само да отчитаме, че приборите са били по-големи, а чаят се е пиел в чаши, които днес бихме нарекли водни.

Така 1 чаена чаша течност (всякаква, включително оцет и олио) се равнява на 220 мл, кафената – на 75 мл, супената лъжица – на 20 мл, чаената – на 5 мл. Солта рядко се мери в чаши, но 1 супена лъжица е 20 грама, чаената лъжичка – 8 г. Чаена чаша захар кристал е равна на 200 г, кафена – 80 г, супена лъжица – 30 г, чаена – 12 г. От подправките чаена лъжичка кимион, ким и млян черен пипер е 1 г. 

Печени чушки с оцет

Необходими продукти:
10 кг червени чушки
1,2 л оцет
8 с. л. сол
4-5 глави чесън
дафинов лист, бахар, черен пипер
олио

Начин на приготвяне:
Чушките се почистват от семките, пекат и белят. Нареждат се в дълбок съд и се заливат с оцета, в който е разтворена солта. След 2 часа чушките се изваждат и се оставят да се отцедят. Редят се плътно в буркани, като помежду им се слагат скилидки чесън, дафинов лист, зърна бахар и черен пипер. Отгоре бурканите се заливат с препържено олио. Държи се на студено. Излизат около 5 буркана от компот. 

Пържени сини домати и чушки

Необходими продукти:
6 кг чушки
4 кг патладжани
4-5 глави чесън
магданоз
сол
оцет, олио

Начин на приготвяне:
Патладжаните се нарязват на филии, без да се белят, посоляват се и се оставят да си пуснат горчивата вода. Изпържват се в олио до зачервяване. Отделно се изпържват цели чушки, на които е изрязана дръжката (за да не заема място). Внимание: пръскат! В друг вариант на рецептата чушките се изпичат, обелват и накисват за 2-3 часа в 1 л оцет, в който са разтворени 2 с. л. сол. В буркани се нареждат плътно ред патладжани, ред чушки. Между тях се слагат магданоз и скилидки чесън. В останалото олио се сипва оцет да го загаси и се заливат бурканите да се покрият хубаво зеленчуците. Държи се на студено. Може и да се стерилизира, тогава не се сипва олио отгоре. 

Пукани чушки

Необходими продукти:
чушки баберки (малки и слаби)
оцет до долната черта на буркана
2 с. л. олио
1 с. л. сол
1 ч. л. захар
3-4 скилидки чесън
магданоз или кервиз

Начин на приготвяне:
На дъното на буркана се сипват олиото, оцетът, солта и захарта. Чушките се пукат на котлона и горещи се натъпкват в буркана, който трябва да е затоплен предварително, за да не се спука. Притискат се хубаво, за да пуснат сок. На дъното и по средата се слагат чесън и магданоз или кервиз. Бурканите се затварят веднага и се обръщат, за да се залепят капачките. От 1 кофа чушки излизат около 3 буркана от 1 л. По същия начин могат да се приготвят и чорбаджийски чушки. 

Дунавска салата

Необходими продукти:
4 кг зеле
2 кг камби
2 кг моркови
1 кг зелени домати
800 г лук
1/2 ч. ч. сол
1 ч. ч. захар
700 мл оцет
500 мл олио
карамфил, дафинов лист, бахар

Начин на приготвяне:
Зелето, камбите и зелените домати се нарязват на тънки ивички, лукът – на колелца, морковите се настъргват. Зеленчуците се смесват и разбъркват. От оцета, олиото, солта и захарта приготвяме марината – след като кипне, с нея се заливат зеленчуците, както е гореща, и се разбъркват. Напълваме буркани, на дъното на които слагаме по 2 зърна бахар, 3 зърна карамфил и парченце дафинов лист. Затваряме с капачки и варим 8-10 минути. 

Доматена салца

Необходими продукти:
червени домати
аспирин
сол

Начин на приготвяне:
Доматите се обелват и смилат. На 1 кг пюре се слагат 4 аспирина и сол на вкус. Аспиринът се разтваря предварително във вода. Салцата се налива в бирени бутилки, отгоре се сипва по 1 пръст олио и се затваря с капачка. Не се изварява.

Хит на седмицата

Царска туршия

Необходими продукти:
5 кг камби
1 кг моркови
2 глави карфиол
1 глава целина с листата
500 г захар
1 ч. ч. сол
оцет – колкото е сокът

Начин на приготвяне:
Зеленчуците се нарязват и стоят цяла нощ, поръсени със солта и захарта. Отделеният сок се кипва и се смесва с равно количество оцет. Маринатата пак кипва и се оставя да изстине. С нея се заливат наредените в буркани зеленчуци. Може да се изварят за 5 минути, за да се запечатат, или се държат на студено.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме