Д-р Джеймс Мърфи, директор „Научноизследователска дейност“ на БАТ, пред "Труд news": Бездимните продукти имат значително намален рисков профил в сравнение с цигарите за пушене

Нямат забележимо отрицателно въздействие върху качеството на въздуха в затворени помещения

400 високоспециализирани инженери и учени работят в девет технически пространства и лаборатории в новия Център за иновации на British American Tobacco (БАТ) в Саутхамптън, Англия. Инвестицията на стойност £30 милиона укрепва възможностите на БАТ за прототипиране на устройства и разработване на консумативи.

От компанията демонстрираха възможностите на центъра пред журналисти от цял свят, а директорът „Научноизследователска дейност“ на БАТ Д-р Джеймс Мърфи отговори на въпроси на "Труд news".

- Д-р Мърфи, какво показват последните проучвания за разликите в рисковете за здравето между пълнолетните пушачи на цигари и пълнолетните потребители на продукти без дим?
- Компанията БАТ е извършила повече от 265 научни изследвания върху своите бездимни продукти. И трите бездимни продуктови категории на БАТ – вейп изделията или електронните цигари, нагреваемите продукти и никотиновите торбички (паучове)  – имат значително намален рисков профил в сравнение с цигарите за пушене. Тези нови продукти произвеждат в пъти по-малко токсични вещества, имат малък или никакъв биологичен ефект върху човешките клетки и показват благоприятни резултати за биомаркери за вреда и потенциална вреда в клинични прочувания при пълнолетни хора в сравнение с тютюнопушенето. Тези констатации са в съответствие и с позицията на водещи здравни организации, сред които Националната здравна служба на Обединеното кралство, която посочва, че „Никотинът при употребата на вейп изделия е значително по-малко вреден от пушенето на традиционни цигари“.

Никотиновите торбички също произвеждат значително по-ниски нива на токсични вещества спрямо т.нар. снус* – шведски традиционен орален тютюнев продукт, който вече се счита за алтернатива с намален риск на пушенето. Въпреки че Швеция има най-високата консумация на „бездимен тютюн“ на глава от населението в света, при шведските мъже има най-ниската смъртност, дължаща се на тютюна, и най-ниската честота на рак на белите дробове и други заболявания, свързани с тютюнопушенето, от почти всяка страна в света. Ако моделът на Швеция и шведските нива на смъртност, свързани с тютюнопушенето, се репликират в други страни, то повече от 3,5 милиона живота биха могли да бъдат спасени в ЕС през следващото десетилетие.

*(снусът е забранен в България и ЕС, с изключение на Швеция).

- Какви са разликите в рисковете за здравето от пасивното пушене, като се сравнят традиционните цигари с бездимни продукти?
- Вейп изделията и нагреваемите продукти нямат забележимо отрицателно въздействие върху качеството на въздуха в затворените помещения. „Въпреки че пасивното пушене от цигари причинява сериозна вреда на околните, досега няма доказателства, че използването на вейп изделия е вредно за хората около вас и ако има каквито и да било рискове в това отношение, вероятно те ще бъдат много ниски“ (UK NHS Vaping to quit smoking - Better Health - NHS).

- Как се сравняват вейп продуктите и бездимните изделия за нагряване по отношение на рисковете за здравето?
- Проучвания на т.нар. популационен модел – които използват данни и симулации за проектиране на здравни резултати – са установили, че значителен брой преждевременни смъртни случаи биха могли да бъдат предотвратени, ако настоящите пълнолетни пушачи преминат напълно към вейп продукти или нагреваеми изделия.

Нашият гост

На 1 март 2023 г. д-р Джеймс Мърфи беше назначен за Директор „Научноизследователска дейност“, като част от Управителния съвет на БАТ. 

Той се присъединява към групата на БАТ през 2005 г. През цялата си кариера е заемал различни позиции в научноизследователската и развойна дейност, научни и регулаторни въпроси, в региона на Северна и Южна Америка и Под-Сахарски Регион Африка.

Преди настоящата си позиция, Джеймс е бил изпълнителен вицепрезидент по научноизследователска и развойна дейност и научни регулаторни въпроси в групата Reynolds American, като преди това е бил и ръководител на Научния отдел за продукти с потенциално намален риск (PRRP) на БАТ до 31 ноември 2020 г. Също така служи като ръководител в разработването на продукти за първото представяне на вейп изделията на БАТ през 2013/14 г. Като ръководител на отдела за обосноваване на намаления риск на БАТ, Джеймс създава и публикува мулти-дисциплинарната научна оценка на БАТ за бездимните продукти на компанията за достъп до техните относителни рискови профили.

Джеймс е един от водещите представители в глобалната научна ангажираност на БАТ към медиите, регулаторните органи и външната научна общност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта