В аулата на Кралската лекарска колегия в Лондон
„Да препоръчвам или да не препоръчвам на моите пациенти да преминат на вейпове – това е въпросът.“ Тази шеговита перифраза на „Хамлет“ използва проф. Питър Селби, заместник-ректор по изследванията на Университета в Торонто, представяйки резултатите от мащабно проучване по темата на конференция за електронните цигари - научни изследвания, регулаторни режими и опазване на общественото здраве, която се проведе в аулата на Кралската лекарска колегия в Лондон на 5 декември.
Проф. Селби е ръководил международна група от 30 учени и специалисти в проекта VECTOR (Vaping and Electronic Cigarette Toxicity Overview and Recommendations - Преглед и препоръки за токсичността на вейпинга и електронните цигари). От ноември 2022 г. до март 2024 г. екипът е проучвал доколко обосновани могат да са препоръки към пушачите в четири аспекта на здравето: рак, сърдечно-съдови заболявания, респираторно здраве и зависимост.
Има средни до силни научни доказателства да се препоръчва на пушачи, които не могат или не желаят да спрат да пушат, да преминат напълно към електронни цигари, за да намалят излагането на свързани с горенето на тютюна химикали, причиняващи рак, гласи един от изводите на проекта VECTOR.
В същата степен според изследването важи препоръката към пушачи, които не могат или не желаят да спрат да пушат, да преминат напълно към съдържащи никотин електронни цигари за намаляване излагането на токсични вещества, увреждащи сърдечно-съдовата система.
Според учените има доказателства, но са необходими допълнителни проучвания за това дали да се препоръчва на пушачи със съществуващи респираторни заболявания (напр. ХОББ, астма), които не могат или не желаят да спрат да пушат, да преминат напълно към електронни цигари за по-малък риск за белите дробове.
Екипът на проекта се е обединил и около препоръката към пушачи, които не могат или не желаят да спрат да пушат, да преминат напълно към съдържащи никотин електронни цигари за увеличаване на шанса им да останат свободни от тютюневия дим. Но не са постигнали консенсус по въпроса дали тази препоръка важи и за намаляване на зависимостта.
Възприятията, че електронните цигари са по-малко вредни от горимите, намаляват, но остават повече от възприятията, че са по-вредни. Това показват последните данни от проучване в Англия, провеждано регулярно от началото на 2015 г., представени на конференцията в британската столица, от проф. Джейми Браун от Британския университетски колеж. В Smoking Toolkit Study, финансирано от Cancer Research UK – най-голямата независима организация за изследване на рака в света, се анкетират нови 1700 пълнолетни англичани всеки месец и така данните обхващат вече над 410 000 души.
70% от успешно отказалите цигарите са използвали електронни цигари в последните 6 месеца на употреба, показват данни от Cochrane Review evidence – друго проучване, проведено с подкрепата на Cancer Research UK. Информацията в него обобщава 9 отделни изследвания с между 4 и 2588 участници и беше представена от доц. д-р Никола Линдсън от Оксфордския университет.
Само един смъртен случай в Обединеното кралство, свързан с белодробни заболявания, е възможно причинен от вейпинг, съобщи в своята презентация на конференцията проф. Алън Бубис, токсиколог с над 40-годишен изследователски опит от Имперския колеж Лондон. Според неговите данни до момента в Европа е докладван само един такъв случай до 2020 г.
„Досегашните изследвания показват, че легалните електронни цигари са много по-малко вредни от пушенето и могат да помогнат на хора да спрат да пушат“, гласи позицията на Cancer Research UK, представена на форума от Ализе Фрогюел, мениджър Политики за превенция в организацията срещу рака.
„Електронните цигари не са безрискови. Все още не знаем техните дългосрочни ефекти, така че хора, които никога не са пушили, не би трябвало никога да ги използват“, допълват от Cancer Research UK.
В бездимните продукти като тези за нагряване има в пъти по-малко вредни химикали спрямо горимите цигари, а във вейповете – токсините са в пъти още по-малко, отколкото в нагреваемите продукти, обясни д-р Джеймс Мърфи, директор „Научни изследвания“ в British American Tobacco, по време на представяне на обновения с модерни лаборатории изследователски и развоен център на компанията в Саутхемптън пред журналисти от цял свят (очаквайте специално интервю по темата с д-р Мърфи в „Труд news”).