Морски рецепти: Цацата е класика, мидите – истинско пиршество

Пържена цаца с картофки и бира е задължителен ритуал за всеки летовник.

Не гответе калмарите и скаридите прекалено дълго

Рибата се соли преди, а не след готвенето

Приготвянето на риба и морски дарове има своите особености. Като цяло те не се готвят дълго време, защото рибата има нежна структура и може да се разпадне или пресуши, а морските дарове – да станат жилави.

Пържената риба става особено вкусна, ако преди да се сложи в сгорещеното олио се потопи в прясно мляко за десетина минути, а след това в брашно. За да не се разпадне, докато се пържи, се осолява предварително и стои 10-15 минути, за да поеме солта. Дребните рибки като цаца се пържат по-лесно, като се нанижат по няколко на клечка за зъби или дървено шишче.

Ако ще печете рибата, задължително сложете върху и около нея резенчета лимон, които ще й придадат невероятен аромат. Печете я в предварително загрята фурна на 200 градуса. Обърнете я само веднъж, за да не се разкъса. Това важи и за печенето на скара. Преди това мариновайте рибата. Една от най-популярните маринати е от лимонов сок, зехтин, подправки и чесън.

За да разберете дали олиото за пържене е достатъчно нагрято, пуснете в него парче хляб. Ако то покафенее за 45 секунди, олиото е готово. За да се отстрани силната миризма по време на пърженето на риба, в олиото се слага един картоф, обелен и нарязан на филийки. Миризмата на риба от ръцете се премахва, като се натрият със сол, оцет или лимон и после се изплакнат, а от ножа – като го натъркате със суха сол.

Ако ще приготвяте миди, купувайте само такива със затворена черупка – това означава, че са пресни. Те са най-вкусни пържени (панирани), на скара и във фурна. Внимавайте да не ги готвите прекалено дълго. Това важи и за скаридите, и за калмарите. Имайте предвид, че морските дарове обикновено продължават да се готвят дори след като сте ги свалили от огъня. Когато мидите се отворят, това означава, че са готови за сервиране. И черните, и белите стават най-добре сотирани с малко масло, чесън и магданоз. Добавете няколко супени лъжици вино и ги оставете да се готвят. 

Рибарска чорба

Необходими продукти:
1 кг риба от 3-4 вида
1 глава лук
100 г моркови
150 г домати
250 г картофи
1 стрък целина
сол, черен пипер, девесил
50 г масло
лимон (оцет)
магданоз
За застройката:
1 с. л. кисело мляко
1 жълтък

Начин на приготвяне:
Настържете на ренде лука и морковите. Доматите и картофите обелете и нарежете на кубчета. Почистете рибата и я сложете във вода да кипне и малко да поври. Лука и морковите запържете в дълбок съд и залейте с бульона от рибата. Добавете целината и картофите. Накрая сложете доматите и оставете да поври 10 минути. Обезкостете сварената риба, махнете главата и кожата. Накъсайте я на хапки и я върнете в чорбата да къкри 10 минути. Застройте с разбитите жълтък и кисело мляко. Пуснете бучка масло, поръсете с пресен магданоз. Сервирайте чорбата гореща, с лимон или оцет. 

Миди по бургаски

Необходими продукти:
1,5 кг миди с черупките
1,5 ч. ч. ориз
1 глава лук
1 с. л. червен пипер
5-6 с. л. олио
4 ч. ч. вода
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Изчистете мидите добре отвън с нож и ги измийте с твърда четка. Трябва да са със затворена черупка! Нарежете лука на ситно и го задушете в олиото. Прибавете ориза и червения пипер и бързо залейте с водата, за да не загори. След като заври, пуснете вътре мидите. Посолете, подправете с черен пипер и оставете да ври на слаб огън. Готово е, когато мидите са отворени и пълни с ориз. 

Панирани миди

Необходими продукти:
300 г мидени ядки
2 с. л. брашно
2 яйца
сол, черен пипер
щипка захар
бира
олио за пържене

Начин на приготвяне:
Пригответе паста от брашното, яйцата, солта, захарта и черния пипер. Разбъркайте добре и прибавете бира до получаването на каша с гъстота на боза. Потопете почистените мидени ядки в пането и ги изпържете в горещо олио. Овкусете ги с лимонов сок. 

Маринована сардина

Необходими продукти:
12 средни сардини (около 1 кг)
3 с. л. зехтин
1/2 глава лук
1 морков
1 с. л. семена кориандър
1 дафинов лист
сол, черен пипер
няколко листа салвия
4 стръка мащерка
2 скилидки чесън
1/4 ч. ч. ябълков оцет
1/2 ч. ч. бяло вино
лимон

Начин на приготвяне:
Почистете сардините от вътрешностите и главите, измийте и подсушете хубаво. В тиган с незалепващо покритие загрейте 2 с. л. зехтин и запържете рибите от двете страни за по 1-2 минути. Овкусете със сол и черен пипер и подредете плътно една до друга в широк съд. Нарежете лука и моркова на тънки резени. Запържете ги за 2 минути в останалия зехтин заедно с кориандъра, чесъна, мащерката, дафиновия лист и добавете листата салвия. Доливат се оцетът и бялото вино и се оставя да ври 15 минути. С тази смес се заливат рибите. Оставят се да изстинат, съдът се захлупва и се прибира в хладилник за 24 часа. При поднасяне маринованата сардина се полива със зехтин и лимонов сок. 

Хит на седмицата

Скариди с бяло вино на фурна

Необходими продукти:
500 г скариди, по-големи
1 консерва белени домати
2 скилидки чесън
1 глава лук
1 ч. ч. бяло вино
1 връзка магданоз
1 с. л. зехтин
сол, черен пипер, мащерка

Начин на приготвяне:
Задушете нарязания лук и чесъна в зехтина, докато лукът омекне. Добавете бялото вино, доматите, мащерката, солта и черния пипер. Гответе десетина минути на слаб огън. Наредете предварително почистените скариди в тавичка за печене и ги залейте със соса. Поръсете с магданоз. Сложете в предварително загрята на 180 градуса фурна и печете около 20 минути.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме