Стотици хиляди французи на протест срещу пенсионната реформа
По площадите във Франция масово палят чучела на президента
Прочутият, големият, славният парижки площад „Конкорд“, чието име в превод на български означава „съгласие“, се превърна в четвъртък в символ на несъгласието и протеста. И френските власти бяха принудени да го оградят с плътна жива стена от полицаи като забраниха организирането там на каквито и да било демонстрации срещу правителството на Елизабет Борн и президента Еманюел Макрон. Защото под възгласи „На кладата, на кладата!“ на „Конкорд“ бе изгорен един картонен Макрон, който преди това бе пренесен над тълпата и накрая хвърлен в пламъците. И изчезна в огъня на гнева, лумнал пред опакованите в специални скафандри и въоръжени до зъби ченгета от специалните сили за борба с безредиците.
По същото време в Дижон пък бяха изпепелени в кладата на протеста четири чучела - пак на държавния глава, на министър-председателката Елизабет Борн, на министъра на труда Оливие Дюсоп и на говорителя на правителството Оливие Веран. Демонстрациите продължиха и в петък, когато в Рен кметството бе замеряно с камъни, това на Лион - уцелено лошо и с изпотрошени прозорци, а из цялата страна кънтяха скандирания: „Смърт за Макрон!“, „Макрон убива баща ми!“, „Цялата власт на народа!“
Седмици наред из цяла Франция се вихрят протести, на много от които се стигна до вандализъм и сблъсъци с полицията.
Но с какво заслужи Еманюел Макрон този брутален социалния гняв, характерен за тъмните моменти на френските революции? Преди всичко с решението си да заобиколи парламента, за да наложи бленуваната от него пенсионна реформа с използването на член 49.3 на конституцията, позволяващ му да заобиколи законодателната власт при налагането на необходими според държавния глава нормативни актове. С други думи за президента предвиденото в законопроекта на кабинета на Елизабет Борн повишаване на възрастта за пенсиониране на французите от 62 на 64 години и сериозното увеличаване на вноските за това можеше и да не мине в парламента поради пропукване на редиците в самото управляващо мнозинство заради болезнения проблем.
А ненавижданата реформа нажежава постоянно социалната обстановка във Франция от няколко месеца и вместо да намери някакъв туширащ ситуацията изход, Макрон на практика реши да използва институционалната си мощ. И предприе силов акт, който стовари върху него с все сила омразата на масите, която избухна през ноември 2018 г. с началото на бунта на „жълтите жилетки“ срещу високите цени и данъци. Макар и позаглъхнал по време на пандемията, този бунт продължаваше да тлее и пенсионната реформа наля тонове бензин в неговата жарава. А както е известно, държавният глава бе преизбран преди година от французите може би и защото те се вслушаха в призива да се гласува за центриста Макрон, само и само в Елисейския дворец да не се нанесе кохортата на дясната Марин льо Пен.
И когато разбра, че няма да му се наложи да напуска президентския дом, Макрон обеща, че ще се вслушва повече в съгражданите си и с тази цел повери премиерското кресло на бившата социалистка Елизабет Борн. Тя е известна с присъщата й „социална чувствителност“ и бе призвана да я балансира с технократския либерален стил на нейния ментор - държавния глава. Но вместо гълъб на социалния мир, със сътворената от нея под диктата на Макрон социална реформа Елизабет Борн се оказа зловещата гарга на раздора и Франция бе залята от стачки на железничари, пилоти, бензинаджии, шофьори. А в Париж вече не може да се диша поради несъбраните от скръстилите ръце боклукджии над 10 000 тона отпадъци.
Разбира се, конституцията на Франция е достатъчно демократична, за да позволи прилагането на непопулярни решения от президента и сега неговият силов акт за налагане на пенсионната реформа може като нищо да бъде анулиран от предстоящия вот на недоверие към правителството. Той ще бъде гласуван утре следобед и бе поискан от депутата Шарл дьо Курсон от малката група „Лиот“ (центристи, корсикански сепаратисти, дисиденти социалисти) и като нищо може да събере бюлетините с „не“ на всички опозиционни сили - от левите екстремисти до хората на Марин льо Пен.
Демонстрациите се охраняват от въоръжени до зъби полицаи със специални скафандри.
За свалянето на кабинета и съответно за отхвърлянето на реформата ще са необходими 287 гласа и до завчера парламентарните репортери във френската столица бяха преброили 262 гласа „против“, подадени от „радикални леви“, „льопенисти“, „лиотисти“ и „независими“. Все още липсват 25 гласа, но те биха могли да дойдат от редиците на представените с 61 депутати републиканци - голистката десница, която мнозина смятаха за възможна патерица на правителството, но вместо това тя се превърна в негова заплаха.
Но както и да приключи вотът на недоверие утре, според политическите анализатори край Сена Елизабет Борн и нейният правителствен екип са пътници. Дори ако резултатът от урните не ги свали, това най-вероятно ще стори президентът Макрон, който ще се опита да стовари върху кабинета гнева от омразената от народа пенсионна реформа. И ще търси да подсили с други съмишленици позициите си за очакващото го още четири години пребиваване в Елисейския дворец.
Освен ако огънят на френския гняв не придобие такива измерения, че да изгори и самия него, но вече не бутафорен, от картон.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш