„На тяхно място“: Владо Карамазов и неговата среща с лишените от свобода (СНИМКИ)

Снимки: Анита Иванова; портрети - Владимир Карамазов

Актьорът-фотограф е създал 81 фотографии в Белене

„28.11.2023. Ще помня днешния ден, защото на този ден постигнах поредна моя мечта. И тъй като е последната ми се струва най-важната. Защо, засега не знам. Усещам, че този отговор е заровен някъде в моята глава, но все още не мога да стигна до него. Но не бързам, все някога ще стигна. На този ден в 9:00 часа влезнах в затвора в Белене, за да снимам лишените от свобода в техния затворнически живот“, с тези думи от дневника си, който води близо година, докато снима там, Владимир Карамазов посрещна посетителите, които прекрачиха прага на национална галерия „Двореца“ в София, за да видят най-новия му творчески проект - изложбата с лишените от свобода от затвора в Белена, която носи заглавието „На тяхно място“.

На официалното откриване на изложбата снощи актьорът събра приятели, колеги и държавници, за да представи фотографиите си, направени в затвора. Всяка една от тях с лична история...

Президентът Румен Радев, правосъдният министър Георги Георгиев, шефът на затвора в Белене ст. комисар Павлин Камбуров, продуцентът Евтим Милошев, режисьорът Павел Г. Веснаков, колегите му Юлиан Вергов, Ирен Кривошиева, Христо Петков и др., бяха сред първите, дошли да видят изложбата в изцяло завършен вид. 

Гостите, сред които имаше и фотографи, определиха изложбата, като събитие.

"Не е вярно схващането, че един затворник не става за нищо. Не всичко е толкова еднопланово. В Белене има един етаж - зона за повишена сигурност. Реших да не снимам само там, защото на това място има хора с една по-различна психика и аз нямаше, какво да правя при тях. Комуникирах с хората, които са абсолютно осъзнати и това беше интересното", сподели самият Владимир Карамазов.

Някои от фотографиите бяха съпътствани и с кратко описание, оставено на стената, с личната история на лишения от свобода...

Други фотоси показват моменти от ежедневието на затворниците, които разкриват една атмосферата на по-различно човешко съществуване.

"На всеки 15 минути надзирателите поглеждат в килията през малък отвор във вратата, за да проверят дали всичко е спокойно. Често поглеждах и аз през тези отвори и усещането за мен беше много неприятно. Сякаш насилствено влизах, неканен, в друг живот. Толкова ми беше неприятно, че веднага се отдръпвах. По-късно се замислих, че по този начин мога да ви пренеса в затвора...", споделя за тези моменти актьорът-фотограф. 

Има и други, от които на човек може да му спре дъха...

Освен фотографии изложбата е уникална и с това, че включва видео и аудио инсталации, както и автентични предмети и обекти от затворническите килии. Сред тях е легло. Не какво да е, а такова с пружина, част от интериора в един затвор. 

Също така, на една от стените в Галерията, бяха прожектирани и кадри на природни картини, видеа, които Владимир Карамазов е снимал всеки ден, след излизането си от затвора, като се е породило желание да улови свободата и "малките" неща, които стават ценни.

Друг детайл в изложбата е наличие на няколко филмоскопи. Погледнато през тях човек може да види още кадри от изложбата, които не са поставени на стените в Галерията.

"Изкупих всички стари диаскопи в страната. И това ме върна в детството ми, мисля, че ще върна и вас, там, където всички ние сме чисти и безгрешни. Там, където престъпленията ги няма", споделя той.

Всъщност детайлът винаги е важен. Самият Карамазов довери, че лишените от свобода забелязват всеки един такъв. „Когато им правих по няколко кадъра на различни страни и после им давах само по една снимка, те питаха: „А къде са останалите, където съм застанал по друг начин?“, спомня си Владо.

В изложбата Карамазов разкрива и неща от "кухнята" на затвора в Белене. Едно от тях е за кучетата-пазачи. Единственият български затвор, където има жива предпазна "ограда" от кучета, както и кучешки развъдник.

Трогателен е един от спомените му относно изживяването вътре, което той описва в дневника си и решава да го сподели с широката публика. Думите оставя на една от сетните в Галерията.

"Трябва да сме малко по-отворени, като общество и ако се замислим всеки може да бъде на тяхно място. Тези хора излизат и се връщат при нас и ние трябва да се отнасяме с хора като нас самите", каза още той. 

"Дойдох да го подкрепя. Сега съм гост, а той беше наш гост близо година и половина. С времето станахме близки с него и той навлезе в дълбочина относно темата - за изпълнение на наказанието. Той направи нещо уникално. В момента работим с норвежци по други проекти, но мога да кажа, че това, което направи той го няма в Европа, а може би и в света. Затворите до голяма степен са отражение на обществото. Вината, въпреки че по съдебен път не може да бъде доказана, я носи самото общество и всеки един от нас може би, защото тези хора не сме ги приели. Много от тях са израснали в домове, където не са получили достатъчно грижи, нито образование и възможност за реализация. Погледнато исторически едни от най-великите личности са били в затвора", каза старши комисар Павлин Камбуров, шеф на затвора в Белене. 

Павлин Камбуров (в ляво) и Владимир Карамазов

В края на вечерта Карамазов сподели, че трима от неговите портретни герои от затвора в Белене вече са на свобода. 

Изложбата „На тяхно място“ ще остане в Галерия "Двореца" в столицата до 1 юни.

Снимки: Анита Иванова; портрети - Владимир Карамазов

Най-четени