Наследник №267 на Свети Петър е Лъв XIV

Първият папа-американец Робърт Френсис Превост е на 69 години, роден е в Чикаго

Най-вероятно ще следва политиката на „кръщелника си“ – Лъв XIII

Последовател е на Свети Августин, също като вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс

Малко след 19 часа новоизбраният папа Робърт Френсис Превост измина с бодра стъпка стотината крачки от Сикстинската капела до централния балкон на катедралата „Свети Петър“ и когато възгласите и аплодисментите на множеството пред него позатихнаха, му пожела: „Нека мирът бъде с всички вас!“

Той бе предшестван от френския кардинал Доминик Мамберти, който викна на латински задължителното за случая послание: „Annuntio vobis gaudium magnum. Habemus Papam!”, „Обявявам ви голяма радост. Имаме папа!“ После произнесе името, което кардинал Превост си бе избрал за понтификата - Лъв XIV, а стеклите се във Ватикана над 100 хиляди жени, деца и мъже започнаха да скандират “Лъв, Лъв!“. Виковете и ръкоплясканията им заглушаваха дори двата духови оркестъра, които свиреха на стълбите пред катедралата марша на Ватикана и химна на Италия.

Двеста шестдесет и седмият наследник на престола на Свети Петър бе избран час по-рано с квалифицирано мнозинство от две трети при четвъртото гласуване на 133-та кардинали, заключени в сряда следобед в изографисаната от гениите на Ренесанса Ботичели и Микеланджело капела. Точно в 18 часа и 7 минути тенекиеното коминче над нея забълва бял пушек и десетките хиляди богомолци на площад „Свети Петър“ изпаднаха в делириум, защото милиард и половината католици по света имаха отново лидер след смъртта на папа Франциск.

Както си му е редът,  след като броят на бюлетините с името на кардинал Превост надхвърля квалифицираното мнозинство от 89 гласа, тоест изборът е канонично осъществен, според участвали в конклава кардинали техният декан в Сикстинската капела поисква съгласието му да оглави Светата католическа църква с думите: „Acceptasne selectionem de te canonice factam in Summum Pontificem?“ (Приемате ли каноничния ви избор за Върховен понтифекс?) и след утвърдителния отговор на американския кардинал, го пита: "Quo nomine vis vocari?" (Как искаш да те зоват?) Последва: „Лъв XIV”, след което новоизбраният папа се отправя към „Стаята на сълзите“, наречена така преди векове, защото се предполага, че там новоизбраните наследници на престола на Свети Петър плачат от радост.

Всъщност, това е сакристията или помещението, където се съхраняват дрехите на свещенослужителите и там го очакват три комплекта папски тоалети, както и няколко чифта обувки, за да си избере тези, които са му по по мярка. След като се облича, подпомогнат от двама асистенти, папа Лъв XIV се връща в Сикстинската капела, сяда на престола си и прочита пасаж от Евангелието на Матей, в който Господ Исус Христос заръчва на Свети Петър и на неговите наследници да бъдат безкрайно верни на апостолското свещенослужение. После кардиналите един по един падат на колене пред новия понтифакс, целуват му ръка и му се  вричат във вечна вярност и синовно послушание. Накрая всички заедно изпълняват химна „Te Deum” в прослава на избрания папа, конклавът приключва, а Робърт Френсис Превост се отправя с бавни стъпки към балкона на катедралата „Свети Петър“, където го очакват славата и преклонението на католиците.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп бе първият от световните лидери, който привтства сънародника си - папа с думите: „Това е огромна чест за Америка!“ В Чикаго, където Робърт Френсис Превост е роден на 14 септември 1955 г. и където получава магистърска степен по богословие, улиците се изпълват с народ, който ликува заради избора на първия американец начело на Католическата църква.

Колкото до семейството му, то е съвсем обикновено – баща му Луис Мариус Певост има италианско-френски произцход, а майка му Милдред Мартинес е с испански корени, има двама братя – Луис Мартинес и Джон Джоузеф. Робърт завършва средното си образование в малката семинария на отците- августинци, където се дипломира през 1973 г. През 1977 г. получава бакалавърска степен по математика и по философия в университета „Виланова“ във Филаделфия. На 1 септември 1977 г. Робърт Превост става послушник в манастир на Ордена на Свети Августин, който включва Средния запад на Съединените американски щати. Последовател и отдаден на същия светец е и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, който бе в Рим на миналия Великден, срещна се с папа Франциск само ден преди кончината му и обсъди проблемите на църквата с кардинал Превост. Новият папа е бил двайсет години мисионер в Латинска Америка и архиепископ на Перу.

В първите си коментари за избора на Лъв XIV специализираните по проблемите на Ватикана италиански наблюдатели подчертаха, че ще бъде последовател на неговия предшественик със същото име – Лъв XIII. Той е папа от 1878 до 1903 г. и е известен като реформатор и автор на първата социална доктрина на католицизма, която защитава онеправданите и бедните. Смятан е също така за центрист, който ще обедини двете сегашни ярко откроени течения в лоното на Светата католическа църква – това на прогресистите и това на консерваторите. А пожеланият от Светия отец от балкона на базиликата „Свети Петър“ мир за всички,  означава според вещите по католицизма журналисти, че най-висшето човешко благо ще бъде пътеводна звезда на неговия понтификат.

Най-четени