Даваше много по-хуманно лице на католическата църква
Кончината на папа Франциск е централна новина в емисиите по цял свят. Политическият световен елит изказа съболезнования относно загубата му, която се случи на Светли понеделник в сутрешните часове, когато главата на Римокатолическата църква си отиде от земния живот, покосен от инсулт. Смъртта му отмени и футболните мачове в Италия.
Мнозина останаха изненадани от тъжната вест, след като само преди ден, на Великден, 88-годишния папа Франциск се появи на балкона на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана и произнесе празничния поздрав „Христос Воскресе“. Появата му беше очаквана с нетърпение след изписването му от болницата миналия месец, след пет седмици лечение на инфекция, довела до двойна пневмония.
Някои световни медии дори отбелязаха, че този път думите на папата са се чули по-силно и ясно. Никой и не предполагаше такъв развой със светия отец само в рамките на 24 часа.
Сред натъжените от кончината му е и Лилия Буюклийска, която научава новината за смъртта на папа Франциск почти мигновено от социалните мрежи. Виждайки заглавията и гледайки новините, тя се сеща за срещата с папата, буквално от 5 метра разстояние, преди 9 години.
Лилия Буюклийска
Тогава Лилия работи в голяма компания в Брюксел и с приятелки решава да отиде за Великден в Рим.
„Преди 9 години отидох до Ватикана. Въпреки че съм православна хриситянка бях там на Великденската меса през пролетта на 2016 година. Въпреки атентатите в Брюксел, с три приятелки, отидохме само три дни по-късно в Рим, точно за Великден. Всички ни казваха - Великденска меса на площад “Свети Петър” е тотална руска рулетка. Това не ни спря, защото сметнахме, че едва ли друг път може да ни се случи. Тогава си спомням, че ни дадоха и песнопенията на една безплатна книжка с текстове на латински и превод на английски и италиански. Речта на папа Франциск беше приканваща за мир, въпреки тероризма. После той премина сред тълпата не с папа мобил, а на ховър борд. За мен той беше олицетворението на вярата, такава, каквато трябва да е днес - апелираща и защитаваща любовта, обновяваща се и прегръщайки модерността”, споделя пред „Труд news” Лилия, която към днешна дата живее и работи в България.
Самата тя доверява, че още от самото му избиране симпатизира на папа Франциск.
„Много харесвах папа Франциск още от самото му избиране. След немската строгост на папа Бенедикт, аржентинецът носеше нещо от добродушието и човещината на папа Йоан Павел II. Даваше много по-хуманно лице на католическата църква, потънала в раздори и осъждане за срамни скандали. Още на самата меса той оправда очакванията ми. Нямаше папа мобил, нямаше и толкова много видима охрана. Човекът беше изключително близо до хората и буквално, и преносно“, разказва пред медията ни Лилия.
Тя не знае някои неща за папата и днес чете с интерес различните информации, които разказват за живота и битието на Франциск.
„Като заваляха новините и един приятел от ФЖМК беше написал, че папа Франциск е бил футболен фен и е доживял да види Аржентина и Меси шампиони. Това беше нещо, което не знаех“, споделя още тя.
Наблюденията ѝ за италианците е, че те изпитват гордост, но и несъгласие църквата да има толкова голямо влияние в днешна модерна Италия.
„Италианците, като цяло изпитват гордост, че подслоняват Ватикана и са толкова свързани, но не са и особено щастливи, че църквата се меси в обикновения им живот. Например, за да си купи една жена таблетките за спешна контрацепция, трябва специално да отиде на преглед. Темата относно абортите там също е доста деликатна. Това оказва влияние на модерна Италия“, отбелязва Лилия.
Снимки: Личен архив/Лилия Буюклийска