Поглед към Солун: Какво да направим за един уикенд (СНИМКИ/ВИДЕО)

Снимки: Анита Иванова

Гърция винаги е добро предложение, биха казали някои. Освен туристическите морски градчета, градската среда също очарова със забележителни кътчета, история или просто места за релакс...

Солун, вторият по големина град в страната, предлага от всичко това. 

Слънчев и оживен, така Солун посреща за „Добре дошли“.

площад „Аристотел“

Последната новост, която помага за градския начин на живот тук, е едва от няколко месеца, а именно – метрото в града. Открито е през декември 2024 г. 

Солунското метро разполага с 13 станции, като в момента се правят нови пет. Цената на единичния билет е 0,60 евро, като е с продължителност 70 минути. Метро спирките, за разлика от българските, са с еднакъв дизайн – в бяло и черно. Интересен детайл е,  че на много от спирките могат да се видят ценни археологически находки. Някои от българските туристи сравняват тези пространства с нашето „Ларго“.

През уикенда Солун е изключително оживен, дори и в късните часове. След 22 ч. кипи живот в центъра на града, в кв. „Лададика”, който някога е бил пазарна зона, а днес оживен център на ресторанти, барове и нощен живот. 

Пълно с хора е дори на спирките на градския транспорт, където се събират мнозина, подобно на „час пик“. 

Електрическите автобуси също са част от мрежата на градския транспорт в Солун

Млади и стари избират нощен Солун, като магазините работят до късно и може да си купите козунак, например, дори и след 22 ч. от много магазини, които все още са с отворени врати, сред които и местните „Джелатерии“, където предлагат разнообразие от ледени топки сладолед. Ресторантите също са с разширено работно време за закъснелите с вечерята.

Ако насочим погледа си към градската част, то два дни може да се окажат твърде малко време, но и повод де се повтори. Забележителностите в Солун, сред които Архелогическият музея, Арката на Галерий, църквите „Св. Димитър“ и „Св. София“, Ротондата и др., са сред задължителния „туристически лист“, но за тях се знае много.

Тези, които искат да се отдадат повече на релакс и забавление, е необходимо да спрат вниманието си на площад „Аристотел“, определян като „сърцето на Солун“, който пулсира със свой собствен ритъм и предлага история, слънце, плаване и задължителното фрапе...

Символ от миналото: Бялата кула 

Бялата кула е не просто историческа забележителност, а служи за ориентир. Несъмнено е отправна точка за мнозина, които искат да стигнат до площад "Аристотел" или до локална забележителност. 

Тези, които преди да се впуснат към забавленията в морския град, са решили да направят бърза историческа разходка, обикновено избират да отделят около 20-30 минути за Бялата кула. Заслужава си да се види и отвътре. Несъмнено символът на Солун, в централната градска част до Крайбрежната алея, е станал повод за много снимки. Цената на билета е 6 евро, като работното време на Кулата е от 8:30 ч. до 15:30 ч., след което вратите затварят за посетители. 

Във вътрешността има пет спирки, символично обособени, където могат да се видят експонати, свързани с живота в града през различните епохи. Тези „спирки“ се преминават бързо, като вътре няма стръмни стълби, и така се стига бързо до върха. А гледката от високо насочва погледа към морето и Солун „от птичи поглед“.

Освен снимка пред фасадата, вътрешността на Кулата е интересна, като отвътре варосаните бели стени се виждат по-ясно.

Историята е позната – през годините са я използвали и за затвор. Кулата била наричана Кървавата или Червената след заповед на султан Махмуд Втори, който наредил да бъдат убити всички еничари-бунтовници, затворени в нея. По-късно, след години, местните решават да пречистят кулата като я белосат. Според някои истории варосването дори го направил затворник. Така тя получава ново име – Бялата кула. 

Разходка с лодка

Буквално на метри от Бялата кула е Крайбрежната алея. Именно там е и първата атракция. Разходка с лодка. Това удоволствие няма цена. Консумацията на „борда“ определя, колко ще похарчите на място, но под 5-6 евро няма как да падне цената на човек.

Пътнически курсове се правят на всеки час и половина, като продължителността е до 30 минути. Така вместо пеша може да се види пристанището и отсрещните заведения, разположени на крайбрежния булевард „Никис“.

Корабчето е на линия освен през уикенда и в делнични дни. Има само едно условие да акостира – да няма вятър.  

На две колела на Крайбрежната алея

Морето привлича да седим по-близо до него. Затова неслучайно предложението да се кара колело или рикша е предпочитано от местни и гости в града. 

Близо до слънце и вода, този вид спорт-атракция е сред често практикуваните тук. 

Половин час обиколка е 3 евро, а 1 ч. - 4 или 5 евро, в зависимост от велосипеда. Всъщност не плащате предварително, което дава възможност човек да удължи разходката си из улиците на града, ако 60 минути се окажат недостатъчни. 

И да, карането на колело на фона на море и „Весели чадъри“ винаги е добра идея в Солун. Скулптурата се намира на метри от Бялата кула и от статуята на Александър Македонски. Място за срещи и снимки...

Има шеговити спорове кое място е по-предпочитано за фотосесии, дали фасадата на Бялата кула или "Чадърите", които са станали декор на снимачна площадка на не един и два музикални видео клипа.

Тур обиколка отвисоко

Всеки град заслужава своята тур обиколка. И тук такава не е подмината. В рамките на 1 час и 10 минути човек би могъл да види фасадите на най-забележителните сгради, както и емблематични части от градската среда на Солун, возейки се на двуетажен автобус.

Цената на човек е 16 евро, което може да дойде в повечко за такъв тип дневна атракция. Все пак, решилите да разгледат, получават слушалки, като има аудио озвучаване и на български език. 

По време на обиколката се виждат важните точки от централната част на града, като пътниците могат да слязат на всяка една от обозначените "тур спирки" и да продължат пеша.

Така го правят гърците: С фрапе до морето

Тук фрапето няма сезон. Винаги актуално и добре направено. Или почти навсякъде...

Не е задължително да седнете в заведение, може да се консумира и „на крак“, като се вземе от почти всяка улица, а на крайбрежния булевард „Никис“ всяко кафене, дори и такова за „бърза консумация“, ще предложи фрапе в пластмасова чаша с капаче и комплимент – минерална вода. Двата продукта се таксуват общо за 1,5 евро. 

Фрапето може да ви прави компания край пристанището, което е разположено в началото на булеварда. Слънце, широки пейки за отдих и морски бриз, всичко необходимо за доза щастие...

Коментари (0)

Най-четени